Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 0-2: Κρίση ήταν και πάει (vid)

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη για την Μπαρτσελόνα που επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Βιγιαρεάλ και βρίσκεται 5 βαθμούς μπροστά από τη Βαλένθια.

Στο 4ο λεπτό ο Πικέ σημάδεψε το δοκάρι του Ασένχο, ενώ στο 16’ ο Τετ Στέγκεν είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ το Σοριάνο και στο 22’ ο Ασένχο μάζεψε με διπλή προσπάθειας μετά από σουτ του Μέσι. Η Βιγιαρεάλ απείλησε ξανά στο 26’ με σουτ του Ράμπα το οποίο απέκρουσε ο Τερ Στέγκεν και στο 58’ ο Ράμπα έχασε ακόμη μια ευκαιρία

Στο επόμενο λεπτό ο Ασένχο είπε όχι σε σουτ του Αλκάθερ και στο 61’ η Βιγιαρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ράμπα. Στο 67’ ο Άλμπα σέντραρε απ[ο αριστερά και ο Σουάρες με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ στο 70’ ο Μέσι από κοντά πλάσαρε άουτ. Και τελικά στο 72ο λεπτό, οι Μέσι, Αλκάθερ και Σουάρες έκρυψαν την μπάλα και ο Ουρουγουανός απέφυγε και τον Ασένχο κι έκανε το 0-1. Στο 76’ ο Τερ Στέγκεν είπε όχι σε δυνατό σουτ του Τριγέρος, ενώ στο 81’ ο Μέσι σήκωσε όμορφα για τον Σουάρες που αστόχησε από ιδανικό σημείο. Και στο 83’ ο Μπούσκετς έκλεψε, έδωσε με τη μία στον Μέσι που από κοντά πλάσαρε για το 0-2. Στο 90’ ο Μέσι άνοιξε ιδανικά δεξιά στον Βιδάλ αλλά ο Ασένχο τον πρόλαβε.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Γασπάρ, Σεμέδο (48’ Καστιγιέχο), Άλβαρο, Ρουίθ, Κόστα, Ρόδρι, Ράμπα, Σοριάνο (64’ Ρουκάβινα), Τριγέρος, Μπακαμπού

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Βερμάελεν, Πικέ, Σέρχι Ρομπέρτο, Παουλίνιο (68’ Βιδάλ), Ντένις Σουάρεθ (58’ Αλκάθερ), Μπούσκετς (86’ Αντρέ Γκόμες), Ράκιτιτς, Μέσι, Σουάρες