Άνοιξε το… δώρο της Αλαβές η Λεγκανές

Στο πρώτο ματς της σεζόν για τη La Liga, η Λεγκανές επικράτησε (1-0) της Αλαβές

Τη μισή τύχη να έχει στο φετινό πρωτάθλημα, από αυτή που τη διέκρινε στην πρεμιέρα της La Liga η Λεγκανές, τότε σίγουρα μπορεί να είναι πολύ αισιόδοξη για το μέλλον της.

Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να επικρατήσουν 1-0 της Αλαβές, καθώς έκαναν αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει η αντίπαλός της, ακόμα και από το σημείο του πέναλτι, δηλαδή να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να είναι καλύτεροι από το πρώτο λεπτό και στο 17’ είχαν την πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά ο Μανού από το σημείο του πέναλτι εκτέλεσε χωρίς δύναμη στο κέντρο της εστίας, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Κουέγιαρ, να μπλοκάρει την μπάλα.

Η τιμωρία ήρθε από τον Γκάμπριελ στο 24’, αφού εκμεταλλεύθηκε μια ασταθέστατη επέμβαση του Πατσέσκο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Στο υπόλοιπο του αγώνα η Λεγκανές περιορίστηκε στο να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα και τα κατάφερε, αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση ακόμα και στα τελευταία λεπτά.