«Σεντόνι» για Λεβερκούζεν και Ρέτσο, «βυθίζονται» Αμβούργο-Κολωνία

Η Λεβερκούζεν πήρε τον «τελικό» με την Άιντραχτ και έκανε βήμα εξόδου στο Champions League...

Η Λεβερκούζεν ήταν η μεγάλη νικήτρια στον «τελικό» με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης για μια θέση στην πρώτη τετράδα, που οδηγεί στο Champions League. Η ομάδα του Παναγιώτη Ρέτσου πήρε τη σπουδαία νίκη με σκορ 3-1, αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από την αντίπαλό της και παράλληλα ξαναμπήκε στο παιχνίδι για την δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι, στους οποίους αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90άλεπτο ο Παναγιώτης Ρέτσος, άνοιξαν το σκορ στο 20’ με τον Μπραντ, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Φαμπιάν ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση για τη Μπάγερ ο Φόλαντ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές μέσα σε διάστημα έξι λεπτών (71’ και 77’). Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 88’ ο ίδιος παίκτης, που «έγραψε» το τελικό 4-1.

Στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, τα πράγματα δυσκόλεψαν επικίνδυνα για το Αμβούργο και την Κολωνία. Η ομάδα του λιμανιού της βόρειας Γερμανίας ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από την Χόφενχαϊμ και παρέμεινε στην προτελευταία θέση και το -5 από τη θέση των πλέι άουτ, ενώ οι «τράγοι» ηττήθηκαν 2-1 στο Βερολίνο από τη Χέρτα και παρέμειναν ουραγοί, έχοντας έναν βαθμό λιγότερο. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Στουτγάρδη του Τάσου Δώνη, ο οποίος έμεινε στον πάγκο, έμεινε στο 1-1 με το Αννόβερο, δεχόμενη την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα.