«Σεντονάτη» η Λειψία

Αποφασιστικό βήμα για να βρεθεί στο Champions League και τη νέα χρονιά έκανε η Λειψία, που ανέβηκε στη δεύτερη θέση επικρατώντας 2-0 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ.

Νέα νίκη για τη Λειψία που έκανε καθοριστικό βήμα για την έξοδό της στο Champions League. Οι «ταύροι» επικράτησαν 2-0 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ στο ματς που άνοιξε την 22η αγωνιστική και ανέβηκαν στη 2η θέση.

Τον δρόμο προς τη νίκη άνοιξε στο 17ο λεπτό έπειτα από φάση διαρκείας ο Ουπαμεκάνο με σουτ από κοντινή απόσταση. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά δεν ήταν καλοί επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκε να ανοιχτούν κι άφησαν κενά στα μετόπισθεν. Η Λειψία βρήκε περισσότερους χώρους και στο 70ο λεπτό «καθάρισε» τους τρεις βαθμούς χάρη σε γκολ του Κεϊτά.

Έτσι, η ομάδα του Χάσενχατλ έφτασε τους 37 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση έχοντας ματς περισσότερο, ενώ η Άουγκσμπουργκ έμεινε στην 7η με 31 αλλά συνεχίζει να ελπίζει για Ευρώπη.