Πάρτι της Χέρτα στη Λειψία

Η Χέρτα έκανε πάρτι στη Λειψία, νικώντας πιο εύκολα από το τελικό σκορ 3-2 την ομώνυμη ομάδα.

Τι κι αν έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 7’ λόγω αποβολής του Τορουναρίγκα με απευθείας κόκκινη κάρτα; Η Χέρτα έστησε πάρτι μέσα στη Λειψία και έφτασε στη νίκη με σκορ 3-2 επί της ομώνυμης ομάδας, στο παιχνίδι που έκλεισε τον πρώτο γύρο στη φετινή Bundesliga. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν αήττητοι για πέμπτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, ενώ οι γηπεδούχοι φτάνουν τα τέσσερα σερί ματς χωρίς νίκη.

Η Χέρτα προηγήθηκε μόλις στο 6’ με τον Σέλκε και παρότι βρέθηκε στο επόμενο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα, εντούτοις, αυτό δεν φάνηκε. Στο 31’ ο Καλού έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Σέλκε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (51’), έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του Βερολίνου. Η Λειψία αντέδρασε και μείωσε στο 68’ με τον Ορμπάν, ενώ στις καθυστερήσεις ο Χάλστενμπεργκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.