Τρομερή Ντόρτμουντ με «καυτό» Ομπαμεγιάνγκ (vid)

Τρομερή η Ντόρτμουντ που «διέλυσε» την Γκλάντμπαχ με 6-1

Μια Ντόρτμουντ από άλλον… πλανήτη, συνέτριψε με 6-1 τη Γκλάνμπαχ και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga. Στο +3 από τη Μπάγερν οι Βεστφαλοί, που δέχθηκαν το πρώτο τους γκολ. Χατ-τρικ ο Ομπαμεγιάνγκ.

Αυτή η Ντόρτμουντ… προκαλεί τρόμο και μπορεί να επιστρέψει στην κορυφή της Bundesliga. Η ομάδα της Βεστφαλίας διέσυρε με σκορ 6-1 τη Γκλάντμπαχ στο «Signal Iduna Park», που ήταν κατάμεστο, και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από έξι αγωνιστικές. Η Μπορούσια βρίσκεται στο +2 από τη Χόφενχαϊμ, η οποία την ακολουθεί και στο +3 από την Μπάγερν Μονάχου, η οποία δεν «πατάει» καλά στο ξεκίνημα της σεζόν.

Δύο ήταν οι πρωταγωνιστές της εντυπωσιακής νίκης της Ντόρτμουντ. Ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έκανε χατ-τρικ, φτάνοντας τα οχτώ γκολ σε έξι παιχνίδια, ενώ άλλα δύο τέρματα σημείωσε ο Μαξιμίλιαν Φίλιπ, ο οποίος έφτασε τα τέσσερα στο πρωτάθλημα. Το όνομά του έγραψε στον πίνακα των σκόρερ και ο Γιούλιαν Βάιγκλ (79’). Το παιχνίδι πέρασε στην ιστορία, αφού για πρώτη φορά φέτος η Μπορούσια δέχθηκε γκολ και θύτης ήταν ο Λαρς Στιντλ. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, που φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού σε ένα ακόμη παιχνίδι, αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό από τον Μπάρτρα.

Ο αγώνας:

Η Ντόρτμουντ πήρε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στη Γκλάντμπαχ, όταν στο 10’ ο Αζάρ βρέθηκε απέναντι από τον Μπούρκι από θέση μέσα δεξιά, αλλά σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα των Βεστφαλών. Η Μπορούσια «απάντησε» στο 25’ με τον Ομπαμεγιάνγκ, που νικήθηκε από τον Σίπελ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Γκαμπονέζος επιθετικός έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Φίλιπ με γυριστό στην κίνηση έκανε το 1-0. Αυτό ήταν το Νο 1800 γκολ που πέτυχε στο γήπεδό της η Ντόρτμουντ στο 850ο παιχνίδι.

Το τέρμα αυτό «έδωσε φτερά» στους γηπεδούχους», που πίεσαν και για δεύτερο. Αυτό ήρθε δέκα λεπτά αργότερα και πάλι με τον Φίλιπ. Αυτή τη φορά την πάσα έκανε από αριστερά ο Τόγιαν και ο Γερμανός επιθετικός με γυριστό σουτ έκανε το 2-0, φτάνοντας τα τέσσερα προσωπικά γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και στο 41’ η Ντόρτμουντ είχε δοκάρι με τον Ομπαμεγιάνγκ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, η Γκλάντμπαχ έχασε διπλή ευκαιρία με τον Αζάρ, ο οποίος την πρώτη φορά νικήθηκε από τον Μπούργκι και στην επαναφορά, έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η Μπορούσια έκανε το 3-0. Αυτή τη φορά ο Φίλιπ ήταν ο δημιουργός και ο Ομπαμεγιάνγκ με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου Σίπελ.

Η Ντόρτμουντ ήταν ασταμάτητη και με το ξεκίνημα (50’) του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε και τέταρτο γκολ. Η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ, μετά τη σέντρα του Γκέτσε, κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκαμπονέζος με πλασέ έκανε το 4-0, φτάνοντας τα επτά τέρματα στο πρωτάθλημα. Το πάρτι συνεχίστηκε, καθώς στο 63’ ο ίδιος παίκτης μπήκε στην περιοχή και αφού πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Κάθε λεπτό «μύριζε» ευκαιρία και στο 66’ ήταν η σειρά της Γκλάντμπαχ να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Στιντλ, που πλάσαρε εύστοχα από κοντινή απόσταση, νικώντας τον Μπούρκι, που δέχθηκε το πρώτο γκολ για φέτος στο πρωτάθλημα. Μετά από ένα μικρό διάστημα, που πέρασε χωρίς ευκαιρίες εκατέρωθεν, ήρθε στο 79’ ο Βάιγκλ με ένα «ξερό» σουτ που κατέληξε στο αριστερό «Γ» της εστίας της Γκλάντμπαχ να πετύχει το έκτο γκολ για τους Βεστφαλούς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι «κατέβασαν στροφές», γκολ δεν μπήκε και έτσι το τελικό σκορ ήταν το 6-1 για την φοβερή και τρομερή Ντόρτμουντ.

Πηγή:sport-fm.gr

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση