Πάκο Αλκάθερ, ο λυτρωτής της Ντόρτμουντ

Πέτυχε τέρμα στο φινάλε και χάρισε στην ομάδα του τρεις βαθμούς

Φοβερό ματς έγινε στο Signal Iduna Park, με τη Μπορούσια Ντόρτμουντ να μένει αήττητη και μόνη πρώτη, επικρατώντας 4-3 της Άουγκσμπουργκ. MVP ο Πάκο Αλκάθερ που ήρθε από τον πάγκο, πέτυχε τρία γκολ, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Φαβρ χάρη σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Έξι γκολ σε επτά αγωνιστικές για τον Ισπανό, παλικάρι η Άουγκσμπουργκ, έφτασε μια ανάσα από το να πάρει βαθμό στη Βεστφαλία, όπως έκανε και στο Μόναχο.

Η Άουγκσμπουργκ απείλησε στο 9ο λεπτό με τον Αντρέ Χαν και τον Μπούρκι να αποκρούει με τα πόδια. Στο 15' ο Ρόις βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά δεν σημάδεψε σωστά και στο 22' η Άουγκσμπουργκ άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, προκλήθηκε αναμπουμπούλα στη μεγάλη περιοχή της Ντόρτμουντ, η μπάλα στρώθηκε στον Φινμπόγκασον, πολύ πιθανόν ο Ισλανδός να χρησιμοποίησε χέρι στο κοντρόλ, και εκείνος εκτέλεσε για το 0-1. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν άμεσα και στο 24' ο Χακίμι έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Λούτε απέκρουσε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, προέκυψε διπλή ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ με Ζακαντού και Βίτσελ.
Η ομάδα του Φαβρ δεν απείλησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και στις αρχές της επανάληψης, στο 49', παραλίγο να δεχτεί δεύτερο γκολ, όταν η Άουγκσμπουργκ δεν κατάφερε να σκοράρει με Γκρέγκοριτς και Χάουβελου που νικήθηκαν από Μπούρκι.

Τελικά, χρειάστηκε να περάσει στο ματς ο Πάκο Αλκάθερ για να βρει η Μπορούσια το γκολ. Ο Ισπανός βρέθηκε αφύλαχτος στη μεγάλη περιοχή και, αξιοποιώντας ασίστ του Σάντσο, ισοφάρισε σε 1-1 στο 62', 1.5 λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς. Η Άουγκσμπουργκ δεν το έβαλε κάτω και στην επόμενη φάση ο Φινμπόγκασον σημάδεψε το δοκάρι. Στο 69' ο Γκρέγκοριτς έδιωξε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Ακανζί και δεν επέτρεψε στη Ντόρτμουντ να κάνει το 2-1 και λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Καϊούμπι έφτασε κοντά στο 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο 71' ο, ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι, Μαξ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Άουγκσμπουργκ, με τον Φινμπόγκασον να βγάζει σέντρα, τον Χαν να μην μπορεί να βρει την μπάλα, κάτι που έκανε ο Μαξ και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο γκολ.Αλλά, η Ντόρτμουντ είχε και πάλι απάντηση και πάλι με τον Πάκο Αλκάθερ. Στο 80' ο Γκερέιρο εκτέλεσε γρήγορα φάουλ, έπιασε στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα και ο Αλκάθερ εκτέλεσε για το 2-2. Ο Λουσιέν Φαβρ θα πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένος με τις αλλαγές του, αφού στο 84' ο Μάριο Γκέτσε έκανε το 3-2. Ο Χακίμι έδωσε κάθετα στον Γκέτσε, εκείνος κοντρόλαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το πρώτο προβάδισμα της Ντόρτμουντ στο ματς.

Αλλά η Άουγκσμπουργκ ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει και στο 87' ο Γκρέγκοριτς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3, με τον Μπούρκι να αντιδράει τελείως λάθος και να δέχεται το γκολ μετά από κόρνερ. Στο 89' τα φάλτσα δεν έκαναν το χατίρι στον Αλκάθερ, ο οποίος έφτασε κοντά στο 4-3. Τελικά το κατάφερε στις καθυστερήσεις με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, χαρίζοντας τη νίκη στη Ντόρτμουντ.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Χακίμι, Ακάνζι, Ζακαντού, Ντιαλό, Βίτσελ, Βάιγκλ (77' Μάριο Γκέτσε), Σάντσο, Ρόις, Μπρουν Λάρσεν (69' Γκερέιρο), Φίλιπ (59' Πάκο Αλκάθερ)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Λούτε, Χάουβελου, Κεντίρα, Χιντερέγκερ, Φραμπέργκερ, Γκρέγκοριτς, Μπάιερ (64' Φέλιξ Γκέτσε), Μαξ, Χαν (75' Μοράβεκ), Φινμπόγκασον (83' Κόρντοβα), Καϊούμπι

Πηγή: aek365,gr

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση