Μπουντεσλίγκα: Ντόρτμουντ από… άλλο πλανήτη! (vid)

Συνέτριψε με σκορ 5-1 το Ανόβερο και πλησίασε ακόμη περισσότερο τη «σαλατιέρα»

Άλλο ένα βήμα για την επιστροφή της κορυφής της Bundesliga και την κατάκτηση της σαλατιέρας έκανε η Ντόρτμουντ. Η πρωτοπόρος Μπορούσια «καθάρισε» με σκορ 5-1 το Ανόβερο στο «Signal Iduna Park», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και αύξησε στους 9 βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου, που υποδέχεται αύριο (27/1, 16:30) τη Στουτγάρδη.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 24’ με τον Ακίμι, που συνδυάστηκε άψογα από την αριστερή πτέρυγα με τον Γκερέρο και με δυνατό σουτ, έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι και αρκετές φορές απείλησαν την εστία των Βεστφαλών, χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στην επανάληψη, το ματς ήταν ένας μονόλογος για τη Ντόρτμουντ, που «έκρυψε τη μπάλα». Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, που κύλησε σε χαμηλό τέμπο, ήρθε η… καταιγίδα. Στο 60’ ο Ακίμι έκλεψε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής των φιλοξενούμενων και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ρόις, που έκανε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα και μετά από ωραίο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε στη δεξιά πλευρά στον Γκέτσε, ο οποίος τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 67’ ήταν η σειρά του Γκερέρο, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, να «γράψει» το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι, που δικαιούνταν ένα γκολ, το πέτυχαν στο 86’ με τον Μπακαλόρζ. Όμως, αυτό δεν ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90’ ο Βίτσελ έστειλε για πέμπτη φορά στα αντίπαλα δίχτυα, κάνοντας το 5-1.

Το απόλυτο στο «Borussia Park» διεύρυνε η Γκλάντμπαχ, που επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Άουγκσμπουργκ. Η Μπορούσια έκανε το «9 στα 9» στο γήπεδό της, «έπιασε» στη δεύτερη θέση τη Μπάγερν Μονάχου και έκανε άλλο ένα βήμα για την έξοδο στο Champions League. Μετά από ένα… στείρο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι με τον Χόφμαν στο 43’, στην επανάληψη ήταν πιο αποτελεσματικοί. Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 78’ ο Βεντ, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χέρμαν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Για τους φιλοξενούμενους, βασικός αγωνίστηκε για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν ο Κώστας Σταφυλίδης.

Σε τροχιά Ευρώπης ξαναμπήκε η Λεβερκούζεν, που πέρασε από την «Volkswagen-Arena», επικρατώντας της Βόλφσμπουργκ. Η Μπάγερ είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, χρειάστηκε ένα πέναλτι του Χάβερτζ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου για να πάρει προβάδισμα. Στην επανάληψη, ο Φόλαντ στο 62’ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Στέφεν σκόραρε για τους «λύκους», αλλά μετά από χρήση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ σε μια πολύ οριακή φάση. Η ψυχολογία των γηπεδούχων έπεσε, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι «ασπιρίνες», που πέτυχαν και τρίτο τέρμα στο 88’ με τον Μπραντ, που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, η Χόφενχαϊμ πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την έδρα της Φράιμπουργκ, επικρατώντας με σκορ 4-2, ενώ η Μάιντς, κατάφερε να κάμψει δύσκολα με 2-1 την αντίσταση της ουραγού Νυρεμβέργης και συνεχίζει να ελπίζει στην κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.