Έπιασε κορυφή με Σωκράτη η Ντόρτμουντ(vid)

Ανεβασμένη η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ

Το δικό της πάρτι με… καλεσμένο την Κολωνία έστησε η Ντόρτμουντ στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ.

Οι Βεστφαλοί κατάφεραν να επικρατήσουν με 5-0, έφτασαν τους 10 βαθμούς και πάτησαν κορυφή στο βαθμολογικό πίνακα της Bundesliga έχοντας για συγκάτοικο το Ανόβερο. Από την άλλη η Κολωνία παραμένει χωρίς βαθμό έχοντας δεχθεί 12 γκολ μετά από τέσσερις αγώνες.

Στο πίνακα των σκόρερ κατάφερε να γράψει το όνομα του και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Ο Έλληνας αμυντικός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το λάθος που του… σέρβιρε ο τερματοφύλακας της Κολωνίας, Χορν διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Το σκορ είχε ανοίξει μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Φιλίπ που αξιοποίησε την πολύ καλή σέντρα του Γιαρμολένκο. Όπως είπαμε και νωρίτερα ο Σωκράτης ήταν αυτός που έκανε το 2-0 στο 45ο λεπτό, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα.

Παρά το προβάδισμα των δύο τερμάτων, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ακόμα καλύτεροι στο δεύτερο μέρος. Ο Πιερ Ομπαμεγιάνγκ δεν θα μπορούσε να μην δηλώσει παρών και μάλιστα το έκανε δύο φορές μέσα ελάχιστα δευτερόλεπτα. Αρχικά στο 59΄ ήταν εύστοχος στην εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε, ενώ ένα λεπτό αργότερα τελείωσε ιδανικά με πλασέ μια εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο παίκτης που το άνοιξε, ο Φιλίπ, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έγραψε το 5-0.