Δεν κλείδωσε το Τσάμπιονς Λιγκ η Ντόρτμουντ στη Βρέμη

Η Μπορούσια έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει τη θέση για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά το ισόπαλο 1-1 με την Βέρντερ στη Βρέμη.

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με 1-0 με τον Μάρκο Ρόις, η Ντόρτμουντ δεν κατόρθωσε να πάρει το διπλό στο «Βέζερ Στάντιον» που θα της εξασφάλιζε και μαθηματικά την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βεστφαλοί που είχαν τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στη βασική ενδεκάδα σε όλο το παιχνίδι, προηγήθηκαν με τον Ρόις μετά από ασίστ του Φίλιπ, όμως η Βέρντερ απάντησε στο φινάλε του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Τόμας Ντιλέινι. Πάντως η Ντόρτμουντ δεν θα χάσει λογικά την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφού έχει απόσταση τεσσάρων πόντων από τη Λεβερκούζεν κι απομένουν δύο αγωνιστικές.

Στο άλλο σημερινό ματς για την 32η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Μάιντς ξετίναξε την Λειψία με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Ντε Μπλάσις στο 29ο λεπτό, για να έρθουν στο φινάλε τα γκολ από τους Μαξίμ στο 85’ και Μπακού στο 90ο λεπτό για το 3-0.