Κουνάει… σεντόνι!

Η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-1 της Χοφενχάιμ, την… καβάλησε στην βαθμολογία και πλέον είναι στα χέρια της η συμμετοχή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Με άγχος η Μπάγερν, 1-0 την Ντάρμσταντ!

Ντόρτμουντ έτοιμη για Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ επικράτησε 2-1 της Χοφενχάιμ, την… καβάλησε στην βαθμολογία και κρατάει την τύχη στα χέρια της την συμμετοχή της στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ντόρτμουντ πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημά του και μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ρόις. Δέκα λεπτά αργότερα δε, είχε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά της αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ δεν κατάφερε να βρει… εστία! Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Γκαμπονέζος στο 14’, το έκανε αρκετή ώρα αργότερα και συγκεκριμένα στο 82ο λεπτό με κοντινό πλασέ!

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 με πέναλτι του Κράμαριτς στο 85ο λεπτό.

Ακόμη ένα τρίποντο στο πρωτάθλημα αλλά με… άγχος πήρε η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί επικράτησαν 1-0 της Ντάρμσταντ, με τον Μπερνάτ να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και τον Στάνκε να αποκρούει πέναλτι του Χαμίτ Αλτιντόπ στο 86ο λεπτό, σώζοντας την εστία της ομάδας του και χαρίζοντάς της τη νίκη!

Στα άλλα ματς, η Γκλάντμπαχ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 94ο λεπτό με γκολ του Χαν, με την Άουγκσμπουργκ να έχει προηγηθεί με τέρμα του Φινμπόγκασον στο 57’.