Έ(χ)ασαν και οι δύο

Σε ένα φοβερό αγώνα που τα είχε όλα Μπορούσια Ντόρμτουντ και Χέρτα Βερολίνου εξήλθαν ισόπαλες 1-1 σε ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει καμία από τις δύο ομάδες ευχαριστημένες. Πλέον η Μπάγερν που αγωνίζεται αύριο απέναντι στην Άιντραχτ σε μια δύσκολη έξοδο στην Φρανκφούρτη έχει την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά από την δεύτερη Χέρτα στους 5 βαθμούς και από την Ντότμουντ στους 6.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τέρματα αλλά με την Ντόρτμουντ να έχει την ανούσια κατοχή, έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το άγονο 0-0. Ότι δεν είχε το πρώτο ημίχρονο τα είχε η επανάληψη αφού η Χέρτα με ένα όμορφο γκολ μετά από μαγική ασίστ του Ιμπίσεβιτς στον Στόκερ άνοιξε το σκορ. Η Ντόρτμουντ με την βοήθεια του κοινού της πίεζε για ισοφάριση και αν και βρέθηκε πολύ κοντά σε αυτή στο 77’ ο Ομπαμεγιάνγκ αστόχησε στο πέναλτι. Παρόλα αυτά ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα εξιλεώθηκε γράφοντας το 1-1. Στη συνέχεια είδαμε από μια κόκκινη για κάθε ομάδα, αρχικα ο Μορ στο 84’ και έπειτα ο Στόκερ στο 90’ δέχθηκαν απευθείας κόκκινες κάρτες. Έτσι οι δύο ομάδες περιορίστηκαν στην ισοπαλία και περιμένουν αύριο τον αγώνα της Μπάγερν.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση