Μπουντεσλίγκα: Τα πήρε στο… κρανίο η Μπάγερν Μονάχου! (vid)

Για περίπου 20 λεπτά έμεινε στην καθόλου οικεία για εκείνη θέση του να κυνηγάει στο σκορ η Μπάγερν Μονάχου, στο ματς της 20ής αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα κόντρα στη Χόφενχαϊμ.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με τον Ουτχ στο 3’ και με τη συμπλήρωση 12 λεπτών αγώνα έφτασαν σε ένα δεύτερο γκολ με τον Βάγκνερ. Οι Βαυαροί –ακόμη κι έτσι- γνώριζαν πως είχαν μπροστά τους σχεδόν ένα ολόκληρο ματς για να βγάλουν αντίδραση και το έκαναν! Το σύνθημα αντεπίθεσης δόθηκε από τον Λεβαντόφσκι στο 21΄και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπόατενγκ έφερε το ματς στα ίσια.

Η ορμή των γηπεδούχων δεν κόπασε στο δεύτερο μέρος, όπου «μίλησαν» Κομάν (62’) – Βιδάλ (66’), οι οποίοι αποκατάστησαν την… τάξη, ενώ λίγο πριν το τέλος ο Βάγκνερ ήρθε να πληγώσει την πρώην ομάδα του και να διαμορφώσει το τελικό 5-2 για τους πρωταθλητές.

Στις καθυστερήσεις έχασε την ευκαιρία να φύγει με ένα τεράστιο διπλό από τη Βεστφαλία η Φράιμπουργκ. Με δύο γκολ του Πέτερσεν (21’, 68’) απάντησε σε εκείνο του Καγκάβα, αλλά ελάχιστα λεπτά πριν το τέλος ο Τόγιαν έγραψε το 2-2 που έμεινε μέχρι τη λήξη του ματς.

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη για έξοδο στο Champions League έχασε η Λειψία που δεν κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του Αμβούργου, το οποίο πήρε ένα βαθμό στη μάχη που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό (1-1).

Σπουδαία νίκη που την ανεβάζει πολύ στη βαθμολογία πέτυχε η Σάλκε, η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Στουτγκάρδης.