Μπουντεσλίγκα: Stop στη Ντόρτμουντ η Χέρτα, μείωσε στους δύο η Μπάγερν

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις η Χέρτα απέσπασε ισοπαλία 2-2 μέσα στο Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ παρά τα δύο γκολ του Σάντσο, δεν μπόρεσε να νικήσει την Χέρτα που πήρε την ισοπαλία στο 90+1' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καλού, που είχε σημειώσει και το 1-1. Έτσι η Μπάγερν μείωσε στους δύο, αφού πήρε το διπλό στη Μάιντς με τον Γκορέτσκα που στη συνέχεια έφυγε τραυματίας από το ματς και τον Τιάγκο Αλκάνταρα να σκοράρουν.

Η Μπορούσια έμεινε στους 21 πόντους μετά από εννέα παιχνίδια, με τον Βρετανό Σάντσο να χτυπάει δύο φορές, αλλά να μην αρκούν τα γκολ του για το τρίποντο. Στο 27’ από ασίστ του Μάριο Γκέτσε ο Σάντσο άνοιξε το σκορ, ενώ ο Καλού, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ισοφάρισε. Ο 18χρονος σταρ της Ντόρτμουντ όμως από ασίστ του Χακίμι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Ντόρτμουντ στο 61’. Ο Ζαγκαντού υπέπεσε σε πέναλτι στον Σέλκε στην εκπνοή και ο Καλού από την άσπρη βούλα έκανε το 2-2.

Η Μπάγερν προηγήθηκε με τον Λέον Γκορέτσκα στο 39’ μετά από ασίστ του Τζόσουα Κίμιχ, όμως ο Μποέτιους στο 48ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια για τη Μάιντς από την ασίστ του Μπροσίνσκι. Οι Βαυαροί σε ένα χρονικό σημείο που χτύπησαν δύο φορές απέναντι στην ΑΕΚ σκόραραν ξανά, με τον Τιάγκο Αλκάνταρα, μετά τον συνδυασμό των Ρενάτο Σάντσες και Λεβαντόφσκι. Ο Πορτογάλος είχε μπει επτά λεπτά νωρίτερα στο ματς, για ν’ αντικαταστήσει τον τραυματία Γκορέτσκα.

Η σύνθεση της Μπάγερν: Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνες, Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκορέτσκα (55’ λ.τρ. Ρενάτο Σάντσες), Μίλερ (84' Ραφίνια), Γκάνμπρι (57’ Ριμπερί), Λεβαντόφσκι

Στα άλλα δύο παιχνίδια σπουδαία νίκη πήρε η Άουγσμπουργκ απέναντι στο Αννόβερο με 2-1. Ο Κεντίρα στο 8’ άνοιξε το σκορ για την φιλοξενούμενη, ενώ ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το 0-2. Η μείωση του σκορ ήρθε στο 72’ από τον Μπέμπου. Διπλό και για την Βόλφσμπουργκ που επικράτησε 3-0 εκτός έδρας με πέναλτι του Βέγκχορστ στο 41’ και ένα ακόμα γκολ του Μπρέκαλο στο 72’, ενώ ο Γκίντσεκ στο 80’ διαμόρφωσε το 0-3.