Στάση Σινσχάιμ για την Μπάγερν! (vid)

Πρώτη φετινή ήττα για την Μπάγερν Μονάχου

Από το «κάστρο» της Χόφενχαϊμ δεν περνάει κανείς. Ούτε η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου, που γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα με σκορ 2-0. «Δήμιος» των Βαυαρών ήταν ο Μαρκ Ουτ, που πέτυχε και τα δύο γκολ.

Η Μπάγερν Μονάχου ταξίδεψε στο Σινσχάιμ με στόχο την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη Bundesliga. Φαίνεται, όμως, πως λογάριασε χωρίς τον ξενοδόχο. Όπου ξενοδόχος η Χόφενχαϊμ, η οποία είχε να επιδείξει 18 συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα. Από το «κάστρο» της ομάδας του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, που μετρούσε 12 νίκες και 6 ισοπαλίες, δεν κατάφερε να περάσει ούτε η περυσινή πρωταθλήτρια. Οι Βαυαροί γνώρισαν την πρώτη ήττα τους με σκορ 2-0 και, όπως ήταν λογικό, γκρεμίστηκαν από την κορυφή της βαθμολογίας. Σε αυτήν βρίσκεται πλέον η Χόφενχαϊμ μαζί με τη Ντόρτμουντ και το Αννόβερο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Μπάγερν Μονάχου ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και ξεκίνησε με άγριες διαθέσεις, αφού στο 7ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι σημάδεψε το δοκάρι. Οι Βαυαροί είχαν τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, όμως, δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη, η Χόφενχαϊμ, έχοντας αντέξει στην πίεση, κατάφερε, κόντρα στη ροή του αγώνα, να ανοίξει το σκορ στο 27’ με τον Ουτ, που πήρε την ασίστ από τον Κράμαριστς, μετά το λάθος του Χούμελς.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Χόφενχαϊμ «χτύπησε» και… σόκαρε για δεύτερη φορά τη Μπάγερν με τον ίδιο παίκτη. Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Ουτ βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή και μετά από σέντρα του Ζούμπερ, πλάσαρε σωστά σαν σε προπόνηση και έκανε το 2-0. Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, που έπαιξαν στο μισό γήπεδό την αντίπαλό τους. Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι πίεσαν αφόρητα στην προσπάθεια τους να μειώσουν το σκορ και να ξαναμπούν στο ματς, αλλά ο Λεβαντόσκι, που ήταν αποδέκτης τις περισσότερες φορές, δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά. Και το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, αφού παρά τις 23 τελικές, η Μπάγερν Μονάχου δεν μπόρεσε να «ματώσει» τα αντίπαλα δίχτυα. Αντίθετα, η Χόφενχαϊμ είχε μόλις πέντε τελικές, αλλά σκόραρε δύο φορές και έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Πηγή:sport-fm.gr

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση