Σφράγισε τον τίτλο η Μπάγερν! (vid)

Ούτε το ροτέισον του Χάινκες, ούτε το πάθος της Άουγκσμπουργκ λύγισαν τη Μπάγερν. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι Βαυαροί τούμπαραν το ματς 4-1 και στέφθηκαν ξανά πρωταθλητές. Χαμός στην ουρά.

Πρωταθλήτρια μέσα στο Άουγκσμπουργκ στέφθηκε η Μπάγερν. Οι Βαυαροί μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως παρά το ροτέισον του Χάινκες κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς και να φτάσουν άνετα στο 4-1.

Το σκορ στο «WWK» άνοιξε ύστερα από αυτογκόλ του Σούλε λίγο πριν το εικοσάλεπτο (18’). Η Μπάγερν απάντησε στο 32’ με τον Τολισό και έξι λεπτά αργότερα «τούμπαρε» το παιχνίδι με τον Χάμες. Στο 62ο λεπτό ο Ρόμπεν καθάρισε το τρίποντο και στο 87’ ο Βάγκνερ έβαλε τον κερασάκι στην τούρτα.

Τις ελπίδες της για ευρωπαϊκό εισιτήριο διατήρησε η Γκλάντμπαχ, που νίκησε εντός έδρας και με ανατροπή τη Χέρτα με σκορ 2-1.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η Βόλφσμπουργκ, η οποία έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Φράιμπουργκ (0-2). Οι γηπεδούχοι έμειναν στους 30 βαθμούς, ενώ οι λύκοι έφτασαν τους 29. Στη 16η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής, αλλά με 27 βαθμούς έμεινε η Μάινς που χάρη σε τέρμα του Πάμπλο Ντε Μπλάσις έμεινε όρθια στην Κολωνία (1-1), που καιγόταν για τη νίκη καθώς βρίσκεται στην 17η με 21.