Πεντάρα με ανατροπή για την πρωταθλήτρια Μπάγερν! (vid)

Πάρτι για τη Μπάγερν, που διέσυρε 5-1 τη Γκλάντμπαχ, η οποία έκανε το… λάθος να προηγηθεί

Άλλη μια παράσταση μπροστά στο κοινό της έδωσε η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί, που εξασφάλισαν και μαθηματικά τον τίτλο (6ος συνεχόμενος και 28ος συνολικά) την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοδώρησαν με πέντε τέρματα τη Γκλάντμπαχ (5-1) στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής και έφτασαν τις 24 νίκες και τους 75 βαθμούς με συντελεστή τερμάτων 81-22. Η Μπορούσια, από την πλευρά της, έμεινε στους 40 και στο -6 από την προνομιούχο έκτη θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την Allianz Arena, καθώς προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 9’. Ο Χόφμαν έβγαλε σε θέση βολής τον Ντρμιτς, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Ούλραϊχ και έδωσε το προβάδισμα στη Μπορούσια. Οι γηπεδούχοι χωρίς ιδιαίτερη διάθεση, μπλοκαρίστηκαν από την αντίπαλη άμυνα, αλλά μέσα σε ένα τετράλεπτο-φωτιά (37’ και 41’), ο Βάγκνερ σκόραρε δύο φορές και πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, «γύρισαν» το ματς και προηγήθηκαν με 2-1.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51’, οι Βαυαροί «κλείδωσαν» σε μεγάλο βαθμό τη νίκη με κοντινό πλασέ του Τιάγκο, που πήρε το… ριμπάουντ, μετά την απόκρουση του Σόμερ σε σουτ του Βάγκνερ. Οι πρωταθλητές Γερμανίας έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους στο 67’ με τον Αλάμπα, που έβαλε και αυτός το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερς του αγώνα. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 82’ ο Λεβαντόφσκι, που έφτασε τα 27 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και απέχει άλλα τρία για να ισοφαρίσει την περυσινή και προπέρσινη επίδοσή του, όταν και σημείωσε 30 τέρματα.