Νέα γκέλα για την «άρρωστη» Μπάγερν(vid)

Δεν ανακάμπτει η Μπάγερν και ο προβληματισμός μεγαλώνει

Στη μετά-Αντσελότι εποχή και στον απόηχο της «τριάρας» από την Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League, η Μπάγερν Μονάχου έψαχνε μια νίκη-βάλσαμο απέναντι στη Χέρτα στο Βερολίνο, τόσο για ψυχολογικούς, όσο και για βαθμολογικούς λόγους. Η πρωτοπόρος Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε χθες (30/09) από την έδρα της Άουγκσμπουργκ και οι Βαυαροί δεν ήθελαν να χάσουν κι άλλο έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Όμως, η Μπάγερν Μονάχου είναι «άρρωστη» και η γιατρειά δεν ήρθε, παρά την απομάκρυνση του Κάρλο Αντσελότι. Οι Βαυαροί για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι προηγήθηκαν με διαφορά δύο τερμάτων (2-0), παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού δέχθηκε ισάριθμα γκολ σε πέντε λεπτά και έμεινε στην ισοπαλία 2-2. Με το αποτέλεσμα αυτό την κράτησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αλλά πλέον σε απόσταση πέντε βαθμών από την κορυφή.

Το ματς:

Ο υπηρεσιακός τεχνικός, Βίλι Σανιόλ παρέταξε τη Μπάγερν με όλα τα «βαριά όπλα» στο χορτάρι, επιλέγοντας ένα σχήμα 4-2-3-1, με τον Ούλραιχ στην εστία και τους Κίμιχ, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Χούμελς στην άμυνα. Το δίδυμο στον άξονα της μεσαίας γραμμής αποτελούσαν οι Χάβι Μαρτίνες και Τολισό, στις πτέρυγες ξεκίνησαν Ριμπερί και Ρόμπεν, ενώ ο Μίλερ κινούνταν πίσω από τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας ξεκίνησαν με διάθεση να γίνουν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα και στο 10’ άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Χούμελς, μετά από σέντρα ακριβείας του Μπόατενγκ. Στο 18’ ο διαιτητής χρειάστηκε να δει το video replay για ένα μαρκάρισμα του Νταριντά από τον Μαρτίνες στην περιοχή των Βαυαρών και αποφάσισε ότι δεν υπήρχε περίπτωση πέναλτι. Αυτή ήταν μια έκλαμψη της Χέρτα, αφού οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ασφυκτικά για ένα δεύτερο γκολ. Στο 35’ και στο 37’ χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες, όπως και στο 43’, όταν ο Λεβαντόφσκι από καλή θέση, σούταρε ελάχιστα άουτ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπάγερν διπλασίασε τα τέρματά της με τον Λεβαντόφσκι, που «τσίμπησε» τη μπάλα μετά το τραγικό λάθος του Σταρκ και πλάσαρε σωστά, κάνοντας το 0-2 στο 49’. Όμως, δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Βερολίνου ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ο Χαραγκούσι «χόρεψε» την άμυνα των Βαυαρών, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Ντούντα με κοντινή προβολή μείωσε σε 1-2. Σαν να μην έφτανε αυτό, μέσα σε πέντε λεπτά η Μπάγερν δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Καλού.

Η ισοφάριση σόκαρε τους φιλοξενούμενους, όπως και ο τραυματισμός του Ριμπερί, που αποχώρησε στο 61’ υποβασταζόμενος από τους ανθρώπους του ιατρικού επιτελείου. Παρ’ όλα αυτά, ανέλαβαν τα ηνία, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κλασσικές ευκαιρίες για το τρίτο γκολ. Αυτό δεν έγινε ποτέ, με αποτέλεσμα να έρθει άλλη μια γκέλα για την Μπάγερν Μονάχου.