Μπάγερν-Ντόρτμουντ 6-0: Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά! (vid)

Μπάγερν μετέτρεψε σε προπόνηση το ντέρμπι με την Ντόρτμουντ

Ό,τι ήθελε έκανε η Μπάγερν απέναντι στην Ντόρτμουντ. Το klassiker ήταν ντέρμπι μόλις για… πέντε λεπτά, καθώς αφού άνοιξαν το σκορ οι Βαυαροί δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κι έφτασαν σβηστά στο 6-0!

Το ματς είχε τρελό ρυθμό στο ξεκίνημα και η ομάδα του Χάινκες στάθηκε τυχερή και νίκησε… στο ροντέο ανοίγοντας το σκορ με τον Λεβαντόφσκι μόλις στο 5ο λεπτό. Το γκολ του Πολωνού βέβαια δεν έπρεπε να μετρήσει αφού πήρε τη μπάλα από θέση οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Ριμπερί, σωστά, για οφσάιντ. Στο 14’ ο Χάμες διπλασίασε τα τέρματα των Βαυαρών και στο 23’ ο Μίλερ έκανε και το 3-0!

Οι Βεστφαλοί δεν μπορούσαν να συνέλθουν και τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα. Στο 44’ ο Λεβαντόφσκι έκανε το 4-0 και δύο λεπτά αργότερα πέτυχε γκολ και ο Ριμπερί (45+1’) με το ημίχρονο να κλείνει με το εντυπωσιακό 5-0! Όλο το δεύτερο 45λεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και στο 87’ ο Λεβαντόφσκι έκανε χατ-τρικ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στην «Allianz Arena».

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα (46' Κίμιχ), Μαρτίνεθ, Μίλερ, Χάμες (66' Τιάγκο), Ρόμπεν, Ριμπερί (69' Ρούντι), Λεβαντόφσκι

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Ακάντζι, Σμέλτζερ, Κάστρο (29' Βάιγκλ), Νταχούντ, Πούλισιτς (75' Φίλιπ), Γκέτσε (78' Σαχίν), Σίρλε, Μπατσουαγί

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση