Κορυφή για Μπάγερν, με την… αύρα του Χάινκες!

Μόνη στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου ξεπέρασε, χωρίς να φορτσάρει, το εμπόδιο της Λειψίας (2-0), που έπαιξε με δέκα παίκτες από το 13’ και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στη Bundesliga.

Την μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία της Bundesliga απολαμβάνει η Μπάγερν Μονάχου, που νίκησε 2-0 τη Λειψία στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής και εκμεταλλεύτηκε το τρίτο συνεχόμενο «δώρο» της Ντόρτμουντ. Η αρμάδα του Γιουπ Χάινκες έφτασε τους 23 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τη Μπορούσια, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στους 19.

Οι Βαυαροί, όπως και στο προ ημερών παιχνίδι Κυπέλλου, αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω. Στο 13’ αποβλήθηκε ο Ορμπάν για φάουλ στον Ρόμπεν λίγο έξω από την περιοχή, με τον διαιτητή να αποφασίζει με τη βοήθεια του VAR. Έξι λεπτά αργότερα, ο Χάμες με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0 και το σκορ διπλασίασε στο 38’ ο Λεβαντόφσκι. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να κρατούν δυνάμεις ενόψει των αγώνων που έχουν την προσεχή εβδομάδα για το Champions League.

Πηγή:sport-fm.gr