Έπιασε την Ντόρτμουντ στον ύπνο η Μπάγερν (vid)

Πήρε το klassiker και το εισιτήριο για τα προημιτελικά η Μπάγερν. Οι Βαυαροί έβαλαν από νωρίς τις βάσεις στην «Allianz Arena» και πανηγύρισαν την πρόκριση (2-1) αφού οι Βεστφαλοί άργησαν να ξυπνήσουν.

Η Μπάγερν χαμογέλασε στο Klassiker και παράλληλα σφράγισε και το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι Βαυαροί επικράτησαν 2-1 απέναντι στην Ντόρτμουντ, που έμεινε με την γλύκα των τελευταίων λεπτών όπου κατατρόμαξε τους γηπεδούχους.

Πολύ καλύτερη ήταν στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Χάινκες. Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Μπόατενγκ πήρε το ριμπάουντ ύστερα από το δοκάρι του Σούλε και με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Μπάγερν είχε τον έλεγχο, ενώ η Ντόρτμουντ δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση. Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου και έπειτα από όμορφη ομαδική προσπάθεια ο Μίλερ έκανε με όμορφο τελείωμα το 2-0 και η πρόκριση έδειχνε να καθαρίζει (40’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βαυαροί δεν ήταν το ίδιο καλοί, ενώ η ομάδα του Τούχελ συνέχιζε να μην μπορεί να βρει ένα γκολ ώστε να ξαναμπεί στο ματς. Τελικά, κατάφερε να πετύχει τον στόχο της στο 77’ με κοντινή κεφαλιά του Γιαρμολένκο, ο οποίος έκανε ροντέο το παιχνίδι. Η Μπάγερν τρόμαξε, η Ντόρτμουντ «ξύπνησε» για τα καλά, όμως λίγο πριν την εκπνοή ο Ισάκ είδε τον Μπόατενγκ να βάζει μπλόκο στην προσπάθειά του. Βασικός αγωνίστηκε και σε ολόκληρο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπαπασταθόπουλος, ο οποίος μάλιστα έπιασε κεφαλιά για την ισοφάριση στο 90+3’, η οποία όμως δεν βρήκε στόχο.

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση