Μεγάλη «κηδεία» της Κολωνίας στη Λειψία!

Την πάτησε η Λειψία από την Κολωνία. Η τελευταία της βαθμολογίας της Bundesliga έφυγε με το «διπλό» από την «Red Bull Arena» επικρατώντας 2-1 με ανατροπή και την κράτησε μακριά από τη δεύτερη θέση.

Η Λειψία ετοιμαζόταν να… σκαρφαλώσει στη δεύτερη θέση (έστω και προσωρινά), αλλά η τελευταία της Bundesliga (με 14 βαθμούς πριν το ματς), Κολωνία, είχε διαφορετικά σχέδια και απέδρασε με 2-1 από την «Red Bull Arena» με ανατροπή.

Έτσι, οι γηπεδούχοι αντί να βρεθούν πίσω από την Μπάγερν -όπου γίνεται χαμός με πέντε ομάδες σε τρεις βαθμούς- «βολεύτηκαν» με την έκτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τις πιθανότητες για παραμονή στην κατηγορία. Το έργο τους παραμένει, ωστόσο, ακόμη πολύ δύσκολο.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλούς οιωνούς για τη Λειψία, καθώς έγινε το 1-0 στο πέμπτο λεπτό και το κόλπο γκρόσο έγινε προς το φινάλε. Ο Κοζιέλο ισοφάρισε στο 70’ και ο Μπιτενκούρ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή στο 77ο λεπτό.