Λεβερκούζεν έτοιμη για σεντόνι! (vid)

Διέλυσε εκτός έδρας την Λειψία με 4-1

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέλυσε εκτός έδρας τη Λειψία (4-1), ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και ετοιμάζεται για το Champions League της επόμενης σεζόν. Το τρίτο τέρμα του Παναγιώτη Ρέτσου.

Η Λειψία υποδέχτηκε την Μπάγερ Λεβερκούζεν στη Red Bull Arena με στόχο είτε τη νίκη είτε την ισοπαλία, που θα διατηρούσαν εκείνη σε πλεονεκτική θέση για ένα εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Παναγιώτης Ρέτσος και η παρέα τους, όμως, είχαν άλλη άποψη. Τι κι αν οι Ταύροι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Σάμπιτσερ; Οι Ασπιρίνες με τα τέρματα των Χάβερτς (45′), Μπραντ (51′), Ρέτσου (56′) και Φόλαντ (69′) δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης  για το ποιος θα… κουνήσει το σεντόνι της επόμενης περιόδου!

Οι φιλοξενούμενοι με αυτή τους την επικράτηση φιγουράρουν πλέον μόνοι στην 4η θέση της Μπουντεσλίγκα στο +2 από τις Άιντραχτ Φρανφούρτης και Λειψία.

Πιο αναλυτικά, ο Μαρσέλ Σάμπιτσερ έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Ο Καί Χάβερτς όμως στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) και έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί!

Ο Γιούλιαν Μπραντ στο 51′ έκανε το 2-1 για τις Ασπιρίνες και πέντε λεπτά αργότερα ο Παναγιώτης Ρέτσος (ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Λαρς Μπέντερ στο 19ο λεπτό) πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα της νέας του ομάδας ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Ο Κέβιν Φόλαντ στο 69ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-1 που δίνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην Λεβερκούζεν για τη διοργάνωση των αστεριών!

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση