«Κέρασε ασπιρίνες» η Λεβερκούζεν, «κηδεία» για Λειψία

Η Λεβερκούζεν επέστρεψε στις επιτυχίες, συντρίβοντας 4-1 τη Χόφενχαϊμ και έπιασε στη δεύτερη θέση τη Λειψία, που γνώρισε ήττα-σοκ 2-1 από τη Φράιμπουργκ. Μαζί και η Γκλάντμπαχ, 2-0 την Άουγκσμπουργκ.

Κακή παρένθεση αποδείχθηκε για τη Λεβερκούζεν η ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τη Μπάγερν Μονάχου. Η Μπάγερ συνήλθε άμεσα και το απέδειξε στο χορτάρι, συντρίβοντας με σκορ 4-1 εκτός έδρας τη Χόφενχαϊμ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα. Μπέιλι (43’), Μπαουμγκάρτλινγκερ (52’) και Αλάριο (70’) έδωσαν… αέρα τριών τερμάτων στις «ασπιρίνες», που έκαναν κυριολεκτικά πάρτι. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 87’ με τον Σάλαϊ, για να έρθει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Αλάριο, για να γράψει το τελικό αποτέλεσμα. Την ασίστ έκανε ο Ρέτσος, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 68'.

Με τη νίκη αυτή η Λεβερκούζεν «έπιασε» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τη Λειψία, η οποία γνώρισε ήττα-σοκ με σκορ 2-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βέρνερ (66’), αλλά μέσα σε λίγα λεπτά το ματς «γύρισε τούμπα». Στο 72’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Χάμπερερ και στο 76’ ο Κοχ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, που έφτασε στην τελική επικράτηση, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή.

Η τρίτη συγκάτοικος στη δεύτερη θέση είναι η Γκλάντμπαχ, η οποία νίκησε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ 2-0 την Άουγκσμπουργκ. Η Μπορούσια προηγήθηκε στο 10’ με τον Γκίντερ και στο 90’ ο Αζάρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Περίπατο στην έδρα της Βόλφσμπουργκ έκανε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που νίκησε εύκολα 3-1, ενώ η Μάιντς επικράτησε 3-2 της Στουτγάρδης και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Στην 11άδα των φιλοξενούμενων ήταν ο Δώνης, που βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο στο 65'.