Φορτούνα-Λειψία 0-4: «Βόλτα» της Λειψίας στο Ντίσελντορφ (vid)

Η Λειψία πέρασε με… περίπατο από το Ντίσελντορφ, επικρατώντας 4-0 της Φορτούνα και επέστρεψε στην τέταρτη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας της Bundesliga, που οδηγεί στο Champions League.

Τέλος στο απίστευτο σερί τεσσάρων συνεχόμενων νικών της Φορτούνα έβαλε η Λειψία. Οι «ταύροι» πέρασαν σαν… σίφουνας από το Ντίσελντορφ, επικρατώντας με σκορ 4-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga και επέστρεψαν στην τέταρτη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας, που δίνει το τελευταίο εισιτήριο για το Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν με το… καλημέρα ποιος είναι το «αφεντικό» του αγώνα και με συνοπτικές διαδικασίες έβαλαν τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλό. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Πόουλσεν άνοιξε το σκορ και επτά λεπτά αργότερα ο Κονατέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η… καταιγίδα είχε και συνέχεια, αφού στο 16’ ο Πόουλσεν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 0-3.

Μετά το σοκ, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν τα κατάφεραν. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι «κατέβασαν στροφές», αλλά ήταν αυτοί που έφτασαν μια ανάσα από το τέταρτο γκολ με τον Σάμπιτσερ στο 64’ και τελικά το κατάφεραν τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Λάιμερ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, δεν άλλαξε τίποτε και το 0-4 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.