Από τριάρα σε τεσσάρα η Γκλάντμπαχ

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στη Bundesliga έδωσε η Γκλάντμπαχ, που συνέτριψε 4-1 το Ανόβερο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι η Γκλάντμπαχ. Μετά τις τριάρες απέναντι σε Φορτούνα και Βέρντερ, η Μπορούσια συνέτριψε 4-1 το Ανόβερο για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 26 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την πρωτοπόρο και αήττητη Ντόρτμουντ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν χωρίς εκτός έδρας νίκη και μαζί στην επικίνδυνη ζώνη.

Το Ανόβερο «πάγωσε» το «Μπορούσια Παρκ», καθώς προηγήθηκε στο 1ο λεπτό με τον Γουντ. Η απάντηση της Γκλάντμπαχ ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας έξι λεπτά αργότερα με τον Αζάρ. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο 44’ έφτασαν στην ανατροπή με τον Λανγκ. Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μπορούσια να πιέζει τους φιλοξενούμενους, που είχαν πολλά αμυντικά προβλήματα. Όπως κυλούσε το παιχνίδι, το τρίτο γκολ ήταν θέμα χρόνου και αυτό συνέβη στο 58’ με τον Στιντλ, ο οποίος ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 77’ ο Ζακάρια, ο οποίος πέτυχε το 4-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.