Έκανε πλάκα η Ντόρτμουντ του Σωκράτη στο Αμβούργο του Παπαδόπουλου!

Τι έγινε απόψε στα παιχνίδια της Μπουντεσλίγκα

Επίδειξη δύναμης στην έδρα του Αμβούργου έκανε η Ντόρτμουντ που μετά το 3-0 έμεινε μόνη στην κορυφή της Bundesliga αφού η Φράιμπουργκ έβαλε μπλόκο στο Αννόβερο (1-1).

Στην κορυφή της Bundesliga παρέμεινε η Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Μπος έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα του Αμβούργου κι έφτασε στο 3-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Καγκάβα στο 24ο λεπτό και λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη με τον Ομπαμεγιάνγκ (63’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πούλισιτς στο 79’. Σε ολόκληρο το παιχνίδι αγωνίστηκαν οι Κυριάκος Παπαδόπουλος και Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Ευχάριστα ήταν τα νέα για την Ντόρτμουντ και απ’ το Φράιμπουργκ, καθώς η ομάδα του Στράιχ έβαλε μπλόκο στο Αννόβερο (1-1), που δεν κατάφερε να διατηρηθεί στην κορυφή.

Τρομερή ανατροπή για την Χόφενχαϊμ. Η ομάδα του Νάγκελσμαν μπορεί να είδε την Μάιντς να προηγείται με 2-0 στο 24’, όμως δεν παράτησε το ματς. Οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» κι απάντησαν πριν το τέλος του ημιχρόνου και στην εκπνοή πήραν και τη νίκη με σκορ 3-2.

Κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας και χωρίς βαθμό έμεινε η Κολωνία. Οι «τράγοι» συμπλήρωσαν πέντε σερί ήττες αφού και η Άιντραχτ πέρασε από το «Energie Stadion» επικρατώντας με σκορ 1-0.

Βασικός και αναντικατάστατος για δεύτερο συνεχόμενο ματς της Λεβερκούζεν ο Παναγιώτης Ρέτσος (που είχε και ασίστ), στην εκτός έδρας ήττα από τη Χέρτα (2-1).

Μετά την ευρεία νίκη επί της Φράιμπουργκ, ο Παναγιώτης Ρέτσος γνώρισε και την άλλη όψη του… νομίσματος, αφού η Λεβερκούζεν ηττήθηκε 2-1 από τη Χέρτα.

Ο πρώην κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, αγωνίστηκε πάλι και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης δίπλα στον Μπέντερ, ενώ στο μοναδικό τέρμα της ομάδας του στο 84’ με τον Μπραντ, είχε συμμετοχή, αφού του πιστώνεται η ασίστ.