Ξεκόλλησε από το μηδέν κρατώντας το… μηδέν ο Απόλλων

Τον πρώτο του βαθμό στη φετινή Σούπερ Λίγκα πανηγυρίζει ο Απόλλων Σμύρνης, που «τσίμπησε» το 0-0 στην έδρα του ΟΦΗ.

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στον ανασταλτικό τομέα, ο Απόλλων Σμύρνης απέσπασε τη «λευκή» ισοπαλία (0-0) από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και συνέλλεξε τον πρώτο του πόντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της «ελαφράς ταξιαρχίας».

Τεράστια ευκαιρία στο 88’ για την ομάδα του Ματζουράκη, που παρουσιάζεται συνεχώς βελτιωμένη. Από την άλλη, οι Κρητικοί παρέμειναν αήττητοι για 4η διαδοχική αγωνιστική (1-3-0), ωστόσο η ισοπαλία τους αφήνει πικρή γεύση.

Το ματς:

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν αρκετά επιφυλακτικές, με τον ΟΦΗ να έχει ελαφρά υπεροχή και τον Απόλλωνα να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 14’, με τον Κουτσιανικούλη να βρίσκει τον Κυριακίδη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, όμως ο Χουάντερσον μπλόκαρε εύκολα.

Οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν την εδαφική υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, αλλά ήταν φλύαροι. Στο 30’ ο Αραβίδης σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ο Χουάντερσον μπλόκαρε στη γωνία του.

Κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι, που κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, κάτι που πέτυχαν στο 31’ με σουτ του Ντ’ Ούρσο, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Στρέζος. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΟΦΗ απείλησε ξανά με το γυριστό σουτ του Αραβίδη μέσα από την περιοχή να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Παρά το γεγονός πως στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα «άνοιξε» αρκετά, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν «κόπια» του πρώτου, με τους γηπεδούχους να αναλαμβάνουν το… κουμάντο και να προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι. Στο 48’ είχαν και την πρώτη καλή στιγμή τους, με τον Αραβίδη να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Στο 51’ η «ελαφρά ταξιαρχία» έφτασε κοντά στην αντίπαλη εστία, με τον Τριάδη να εκμεταλλεύεται το λάθος του Αργυρόπουλου, να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά να σουτάρει άστοχα.

Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Μάντζιο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο γκολκίπερ των Κρητικών έδιωξε (68’). Έξι λεπτά αργότερα ο Τριάδης απείλησε πάλι, ωστόσο το επικίνδυνο γύρισμά του στην περιοχή απομακρύνθηκε από τον Στρέζο.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε κατακόρυφα, με την ομάδα του Παπαδόπουλου να έχει φάουλ σε εξαιρετικό σημείο στο 85’, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 88’ ήρθε η σημαντικότερη ευκαιρία για την «ελαφρά ταξιαρχία», με τον Σικαμπάλα να κάνει εντυπωσιακή κούρσα και να σερβίρει στον αμαρκάριστο Μάντζιο, που πλάσαρε μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Στρέζος έδιωξε και στη συνέχεια της φάσης ο Αιγύπτιος εξτρέμ πήρε το «ριμπάουντ», αλλά σούταρε πάνω στα σώματα των αντιπάλων.

Στο εναπομείναν διάστημα δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να βολεύονται με το 0-0, που διατήρησε αήττητο τον ΟΦΗ για 4η διαδοχική αγωνιστική (1-3-0) και χάρισε τον πρώτο φετινό βαθμό στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος – Αργυρόπουλος, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης – Παπάζογλου, Νάστος (65’ Ντίνας) – Κυριακίδης, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης (65’ Βουό) – Αραβίδης (80’ Νέιρα)

Απόλλων Σμύρνης (Ματζουράκης): Χουάντερσον – Στάθης, Λούκιτς, Κύργιας, Οριουέλα – Γκίνο, Κονέ – Ντ’ Ούρσο (92’ Τζανετόπουλος), Μπεντινέλι (61’ Σικαμπάλα), Τριάδης (82’ Ακόστα) - Μάντζιος

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση