Τούμπαρε τον Πανιώνιο ο Λεβαδειακός!

Άργησε αλλά τα κατάφερε ο Λεβαδειακός. Ο Πανιώνιος μπορεί να πήρε το προβάδισμα στη Βοιωτία, όμως του βγήκε ξινό. Η ομάδα του Ανιγκό κατάφερε και γύρισε το ματς 2-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν δύο μήνες.

Κακό πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους πάντως να είναι πιο επικίνδυνοι αλλά να μην εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες τους. Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όπου οι Βοιωτοί μπήκαν καλύτερα όμως στάθηκαν άτυχοι αφού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κότνικ ύστερα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο (50’).

Οι κυανέρυθροι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν στο 58’ με εξαιρετικό σουτ του Μασούρα, όμως δεν χάρηκαν για πολύ. Δύο λεπτά αργότερα ο Λεονάρντο απάντησε για τους γηπεδούχους στο 60’ και στο 78’ έπειτα από αντεπίθεση ο Γιακουμάκης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κότνικ και με την βοήθειας της κόντρας έκανε την ολική ανατροπή για την ομάδα του.

Αλληλοεξουδετερώθηκαν Λεβαδειακός και Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού στη Βοιωτία. Και οι δύο ομάδες ήθελαν να πρεσάρουν ψηλά, όμως έκαναν πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου και το ματς δεν είχε ρυθμό. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τους γηπεδούχους στο 19’ όμως ο Κότνικ έδιωξε την κεφαλιά του Γιακουμάκη. Οι κυανέρυθροι αντέδρασαν άμεσα και άγχωσαν την αντίπαλη άμυνα με το σουτ του Μασούρα (22’) και την κεφαλιά του Γκιοατά (23’).

Οι «μαζεμένες» φάσεις άνοιξαν την όρεξη των παικτών αλλά και τον ρυθμό του παιχνιδιού. Αυτό βοήθησε κυρίως την ομάδα του Ανιγκό που έδειχνε πιο επικίνδυνη όταν έβρισκε ελεύθερο γήπεδο, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, που μεσοεπιθετικά έκαναν λίγα πράγματα. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 0-0 να διατηρείται.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Λεβαδειακό μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια. Οι Βοιωτοί μπήκαν πολύ δυνατά κι έφτιαξαν τρεις ευκαιρίες μέσα σε τέσσερα λεπτά, με την τελευταία να σταματάει στο δοκάρι έπειτα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο. Ο Πανιώνιος, που στάθηκε τυχερός, πέρασε στην αντεπίθεση και αφού προειδοποίησε με τους Γεσίλ και Λάμπρου βρήκε δίχτυα στο 58’ με εξαιρετικό σουτ του Μασούρα. Η χαρά της ομάδας του Γρηγορίου κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Λεονάρντο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και αφού ο Γιακουμάκης γύρισε πανέξυπνα την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι (60’).

Παρά το «σοκ» ο Πανιώνιος έδειξε να πατάει κάπως καλύτερα στο γήπεδο, την ώρα που οι παίκτες του Λεβαδειακού χρειάζονταν «ανάσες». Οι Νεοσμυρνιώτες δεν μπόρεσαν να βγάλουν κάποια μεγάλη ευκαιρία και στο 78’ η εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί τους γύρισε «μπούμερανγκ», αφού ο Επασί έδωσε γρήγορα συνέχεια στο παιχνίδι, ο Σουμπίνιο πέρασε στον Γιακουμάκη κι αυτός με την βοήθεια της κόντρας νίκησε τον Κότνικ «τουμπάροντας» το ματς (2-1). Μέχρι το φινάλε ο Πανιώνιος προσπάθησε να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Επασί με γεμίσματα και γυρίσματα από τα άκρα, όμως παρά το έντονο άγχος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα τη νίκη.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Αμαράλ, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Νιασέ (Μητρόπουλος), Νουάνκο, Γιουσούφ, Σουμπίνιο (Μεντί), Μπελγκαζουανί (90’ Ιωαννίδης), Γιακουμάκης

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Χταζισαφί, Γκιοατά, Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (81’ Βουκελάτος), Λάμπρου, Σαββίδης (73’ Ταπόκο), Μασούρας, Γεσίλ (54’ Ντουρμισάι)

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση