Τι είδαν τα ματάκια μας στα Γιάννενα!

Φοβερό ματς στους Ζωσιμάδες! ΠΑΣ και Ατρόμητος έκαναν ροντέο στο φινάλε το παιχνίδι στα Γιάννενα με την μπίλια να… κάθεται στο 2-2.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Γιάννη Πετράκη να είναι καλύτερη και να έχει δοκάρι στο 22ο λεπτό με τον Κόντε. Οι Περιστεριώτες ανέβασαν την απόδοσή τους στο φινάλε του πρώτου μέρους κι άγγιξαν το γκολ με τον Ντάουντα στο 43’, όμως και αυτός σημάδεψε το δοκάρι.

Πολύ καλύτεροί ήταν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο και άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Ντάουντα στο 71’. Ο Ατρόμητος θα μπορούσε να είχε «τελειώσει» το ματς και στο φινάλε ο ΠΑΣ τον τιμώρησε. Η ομάδα του Πετράκη απάντησε στο 87’ με τον Κόντε και δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη χάρη σε τέρμα του Μπετρά (89’). Παρότι όλα έδειχναν ότι ο «Άγιαξ της Ηπείρου» θα έφτανε, έστω και με επεισοδιακό τρόπο στους τρεις βαθμούς, τελικά δεν τα κατάφερε. Ο Γιαννίκογλου στην προσπάθειά του να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου την έχασε και ο Γιαννούλης έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρασαλίδη ο οποίος έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του Κάναντι.

To ματς:

Αρκετά προσεκτικό ξεκίνημα από τον Ατρόμητο στους Ζωσιμάδες, κάτι που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο ΠΑΣ. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κράτησε ψηλά τις γραμμές της και πίεσε τις πρώτες πάσες της ομάδας του Κάναντι, που έδειχνε μπλοκαρισμένη. Οι Περιστεριώτες αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι, δεν μπορούσαν να απειλήσουν ενώ στάθηκαν τυχεροί στο 22ο λεπτό όταν στην πρώτη μεγάλη φάση του ματς ο Κόντε σημάδεψε το οριζόντιο του Γιαννιώτη με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το δοκάρι «ταρακούνησε» τους φιλοξενούμενους που για πρώτη φορά βγήκαν από την περιοχή τους και πάτησαν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Μπορεί να μην κατάφεραν να βγάλουν μεγάλη ευκαιρία, όμως με προσπάθειες έξω από την περιοχή κρατούσαν σε εγρήγορση την άμυνα του Άγιαξ της Ηπείρου. Ο ΠΑΣ συνέχιζε να προσπαθεί αν δημιουργήσει με οργανωμένες προσπάθειες, όμως η άμυνα του Ατρόμητου έκλεισε σωστά τους χώρους, έβγαλε εκτός παιχνιδιού τον Κόντε, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ όμως και ο Ντάουντα στάθηκε άτυχος σημαδεύοντας το δοκάρι στο 43’.

Άλλη ομάδα ο Ατρόμητος μετά την επιστροφή του από τα αποδυτήρια. Οι παίκτες του Κάναντι έφεραν κοντά τις γραμμές τους και από τα πρώτα λεπτά έγιναν πιο απειλητικοί. Ο ΠΑΣ σε αντίθεση με το πρώτο μέρος αντιμετώπισε προβλήματα σε όλες τις γραμμές. Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να βρουν διαδρόμους στο «άδειο» γήπεδο και είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ όμως τα «χάλαγαν» στην τελική προσπάθεια. Τελικά, κατάφεραν να πετύχουν τον στόχο τους στο 71’. Έπειτα από μεγάλη ευκαιρία, ο Ντιγκινί βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Τζημόπουλου, ο ρέφερι έδειξε σωστά την «άσπρη βούλα» και ο Ντάουντα άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ροντέο. Οι παίκτες του Πετράκη αναγκάστηκαν να ρισκάρουν και ανέβασαν πολύ τις γραμμές τους. Έτσι το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, αφού οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν χώρο για αντεπιθέσεις και θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» το ματς στο 78’ όμως ο Βασιλακάκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξαιρετικό Γιαννίκογλου. Στο φινάλε ο ΠΑΣ άρχισε τα γεμίσματα και στο 87’, ο Κόντε έπιασε στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα και έκανε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ «τούμπαρε» το παιχνίδι, με τον Μπετρά να παίρνει το ριμπάουντ ύστερα από σουτ του Σολτάνι και να κάνει το 2-1 από κοντά. Παρά το «σοκ» οι Περιστεριώτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έσωσαν τον βαθμό. Ο Γιαννίκογλου στην προσπάθειά του να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου την έχασε από τον Γιαννούλη, ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Καρασίλη για το επεισοδιακό 2-2 στους Ζωσιμάδες.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μανθάτης (54’ Σολτάνι), Αποστολόπουλος, Βιντάλ (79’ Μπετρά), Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (63’ Χαλκιαδάκης), Κόντε

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Μπουσουλάτζιτς, Ούμπιντες (82’ Καρασαλίδης), Μάντσον, Ντάουντα (81’ Βασιλείου), Ντιγκινί, Σάκιτς, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ρισβάνης

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση