Θρίαμβος και… πρόκριση για Ατρόμητο με «υπογραφή» Κουλούρη

Ο Ατρόμητος κέρδισε 3-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, χάρη σε χατ τρικ του Ευθύμη Κουλούρη και «τσέκαρε»… πρόωρα το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας!

Με το… ενάμισι πόδι στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Ατρόμητος, που επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 3-0 εκτός έδρας, χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Ευθύμη Κουλούρη στο πρώτο μεταξύ τους ματς στους «16» της διοργάνωσης.

Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και ανατροπή του Μάντσον από τον Κονέ, που σήκωσε απρόσεκτα πολύ ψηλά το πόδι του στο 26’, ο Κουλούρης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο επόμενο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» έχασε μια καλή ευκαιρία λίγο μετά το ημίωρο, με τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ντ’ Ούρσο, για να έρθει αντί του 1-1 το 0-2 στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό. Όταν μετά από αδράνεια της άμυνας του Απόλλωνα, ο Κουλούρης με δυνατό σουτ έδειξε να «κλειδώνει» το «διπλό» για τον Ατρόμητο…

Ενώ εννιά λεπτά αργότερα, ξανά ο Κουλούρης «σφράγισε» το χατ τρικ του, νικώντας τον Βάσιτς με καταπληκτική «λόμπα», έπειτα από πολύ ωραία ασίστ του Μάντσον και πετυχαίνοντας το τελικό 3-0 υπέρ των φιλοξενούμενων και αφού έχασε μια ακόμα ευκαιρία να σκοράρει, στο 83’, με κεφαλιά.

Πλέον, η ρεβάνς στο Περιστέρι αποκτά μάλλον… διαδικαστικό χαρακτήρα, δεδομένου πως για να περάσει ο Απόλλωνας Σμύρνης θα πρέπει να κερδίσει τον Ατρόμητο με σκορ 4-1 και… πάνω!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Στάθης, Ναδάλες, Τζανετόπουλος, Λούκιτς, Γκίνο, Τριάδης (46’ Ναζλίδης), Ντ’ Ούρσο (69’ Κοντοές), Μπεντινέλι, Κονέ (62’ Ντεφεντερίκο), Ακόστα.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Ούμπιντες, Χατζηισαΐας, Νάτσος, Καρασαλίδης, Μάντσον (76’ Ρισβάνης), Κουλούρης, Μπρούνο, Μούγιακιτς (58’ Ενσικουλού), Κιβρακίδης (66’ Γιαννούλης).

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση