Πολύ σκληροί για να πεθάνουν!

Μάχη χωρίς νικητή και γκολ στο Περιστέρι! Ατρόμητος και Πανιώνιος αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να… πεθάνουν και το μεταξύ τους ντέρμπι ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0).

Καλύτερο ήταν το πρώτο ημίχρονο με το ματς να έχει καλό ρυθμό. Οι Περιστεριώτες ήταν ελαφρώς καλύτεροι και είχαν περισσότερες ευκαιρίες αλλά και δοκάρι στο 10’ με τον Ουάρντα. Οι κυανέρυθροι είχαν ένα καλό δεκάλεπτο, όμως στην μεγαλύτερή τους ευκαιρία ο ανίκητος Γιαννιώτης είπε «όχι» στον Μασούρα.

Το παιχνίδι «χάλασε» στο δεύτερο 45λεπτο με κανέναν εκ των Κάναντι και Γρηγορίου να μην μπορεί να βγει νικητής στη σκακιέρα. Με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα, δεν υπήρξαν σπουδαίες ευκαιρίες και τελικά το τελευταίο σφύριγμα του Παπαπέτρου δεν βρήκε κάποιον να πανηγυρίζει.

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώναμέσα από τα επίσημα στιγμιότυπα της Nova.

Το ματς:

Ωραίο ρυθμό είχε το ματς στο Περιστέρι από τα πρώτα λεπτά. Παρότι ήταν ντέρμπι, καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε να έχει άγχος. Ο Ατρόμητος πάντως πατούσε πολύ καλύτερα και τρόμαξε τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Ουάρντα έπειτα από στημένη φάση, ενώ απειλούσαν και από τα άκρα κι έβρισκαν κενά στην άμυνα των κυανέρυθρων που μπερδεύονταν στα μαρκαρίσματα των Ντιγκινί και Μανούσου.

Οι κυανέρυθροι που ζορίστηκαν αρκετά βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και να πάρουν ανάσες. Βρίσκοντας ρήγμα στα αριστερά της άμυνας, οι παίκτες του Γρηγορίου έγιναν για πρώτη φορά απειλητικοί και κέρδισαν μέτρα, ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Μασούρα, όμως ο Γιαννιώτης είπε «όχι» στο 29’. Μετά από ένα κενό διάστημα, οι Περιστεριώτες ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και με όπλο την γρήγορη ανάπτυξή τους πάτησαν και πάλι στην αντίπαλη περιοχή, όμως τους έλειψε η μεγάλη ευκαιρία κι έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0).

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν το ίδιο γρήγορος. Ο Ατρόμητος είχε τον έλεγχο, προσπάθησε να πιέσει, όμως ο Πανιώνιος αμύνθηκε πιο σωστά και έκλεισε τους χώρους με αποτελεσματικότητα προς την περιοχή του Κότνικ, που δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα. Οι κυανέρυθροι πήγαν αρκετά προσεκτικά και έβρισκαν περισσότερους διαδρόμους προς την εστία των γηπεδούχων, που για πρώτη φορά είδαν τις γραμμές τους να έχουν αποστάσεις μεταξύ τους.

Όσο περνούσαν τα λεπτά στο Περιστέρι οι δύο ομάδες γίνονταν ολοένα και πιο προσεκτικές στις κινήσεις τους. Τόσο ο Κάναντι όσο και ο Γρηγορίου προσπάθησαν να ανακατέψουν την τράπουλα με τις αλλαγές τους αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να βγάλουν τον άσσο απ’ το μανίκι. Στο φινάλε του παιχνίδιου, ο Ατρόμητος αλλά και ο Πανιώνιος προσπάθησαν να… «κλέψουν» διακριτικά το ματς, όμως καμία από τις δύο άμυνες δεν έκανε το λάθος και το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσουλάζιτς (69’ Ούμπιντες), Βασιλακάκης (87’ Μενσά), Ουάρντα, Ντιγκινί (69’ Ντάουντα), Μανούσος

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Σαραμαντάς (66’ , Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (84’ Παπαγεωργίου), Μασούντ (76’ Σαββίδης), Χατζισαφί, Ντουρμισάι

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση