«Πιστόλιασε» τον Πλατανιά ο Ατρόμητος!

«Βύθισε» τον Πλατανιά ο Ατρόμητος.

Παρότι οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Ενσικουλού και είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Μπούντνικ (το… έβγαλε ο Γιαννιώτης), οι Περιστεριώτες με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο μισάωρο τους έφεραν «τούμπα» και πήραν σπουδαίο εκτός έδαρς τρίποντο (1-3).

Βασιλακάκης και Γιαννιώτης οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του ματς. Ο πρώτος σκόραρε δύο φοβερά τέρματα, ένα με ανάποδο ψαλίδι και άλλο ένα με «φωτοβολίδα» έξω από την περιοχή, ενώ ο δεύτερος έπιασε το πέναλτι του Μπούντνικ με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Πλατανιά. Σκόραρε και ο Ουάρντα για τους φιλοξενούμενους που έφτασαν στους 24 βαθμούς και στο -3 από την κορυφή.

Στους 6 βαθμούς παρέμειναν οι γηπεδούχοι, που είναι ουραγοί στη βαθμολογία και δεν έχουν καταφέρει ακόμη να πάρουν μια νίκη στην έδρα τους!

Με το… μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι παίκτες του Πλατανιά στο ματς. Πήγαιναν πρώτοι σε κάθε μονομαχία, κέρδιζαν συνεχώς την μπάλα από τα πολλά λάθη που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του Νταμίρ Κάναντι και είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να κάνουν το παιχνίδι τους. Κάποια σουτ που δεν ανησύχησαν την εστία του Γιαννιώτη ήταν οι πρώτες τελικές των γηπεδούχων στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι στην πρώτη τους επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή όταν ο Ουάρντα έκανε την κεφαλιά και ο Στάθης έπεσε άτσαλα και με μπόλικη δύναμη πάνω του.

Τα λεπτά περνούσαν, οι Κρητικοί συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι και στο 22’ μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Ντάουντα κράτησε παραπάνω απ’ όσο έπρεπε την μπάλα και έδωσε το δικαίωμα στον Δημούτσο να του την κλέψει, στη συνέχεια ο Έλληνας χαφ πήρε και την κόντρα από τον Μάντσον και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ενσικουλού, ο οποίος πλάσαρε άψογα τον Γιαννιώτη για το 1-0. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι όχι μόνο κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το ημίχρονο αλλά παραλίγο να σκοράρουν ακόμη μια φορά αλλά ο Γιαννώτης αρνήθηκε το γκολ στους Ντεβέσα (33’) και Ενισκουλού (34’).

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους φιλοξενούμενους και τον καλύτερο για τους γηπεδούχους, ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Ενσικουλού έκανε φοβερή ντρίμπλα στον Ρισβάνη, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο Σιδηρόπουλος έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ωστόσο, ο Γιαννιώτης «έβγαλε» το πέναλτι του Μπούντνικ και σήμανε την αντεπίθεση για τον Ατρόμητο! Οι Περιστεριώτες μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού είχαν εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα και έκαναν ότι ήθελαν τους αντιπάλους τους και έφτασαν σε μια σπουδαία ανατροπή!

Αρχικά, στο 61ο λεπτό ο Βασιλακάκης με φοβερό ανάποδο ψαλίδι μετά από συστημένη σέντρα του Ντάουντα έφερε το ματς στα ίσα, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Ουάρντα, να εκμεταλλευτεί το τραγικό λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και με άψογο πλασέ να φέρει… τούμπα τον Πλατανιά (1-2)! Ο Ατρόμητος είχε βγάλει αντίδραση, βρισκόταν πλέον αυτός μπροστά στο σκορ και μερικά λεπτά μετά «κλείδωσε» το τρίποντο. Ο Βασιλακάκης έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, έκανε ένα κοντρόλ σηκώνοντας ελαφρώς την μπάλα από το έδαφος και με απίθανο βολέ «εκτέλεσε» τον ανήμπορο να αντιδράσει Κοκκαλά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 76ο λεπτό!

Πλατανιάς (Μάνουελ Ρόκα): Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά (87’ Ουές), Στάμου, Βάντερσον, Ντεβέσα (59’ Στανισάβλεβιτς), Δημούτσος (75’ Παπανικολάου), Αγγελόπουλος, Κοροβέσης, Μπούντνικ, Ενσικουλού.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον (83’ Καρασαλίδης), Ούμπιδες (46’ Μπουσουλάτζιτς), Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Ντάουντα, Ουάρντα (90’+1’ Μενσά).

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση