Πέρασε… αέρα στους «16» ο Παναιτωλικός!

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδα προκρίθηκε ο Παναιτωλικός!

Η ομάδα του Μάκη Χάβου πέρασε σαν… σίφουνας από την Κρήτη, διαλύοντας με 5-0 τον Εργοτέλη και προκρίθηκε ως δεύτερη από τον 6ο όμιλο, πίσω από την Ξάνθη!

Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για τους νικητές, με τον Κλέσιο να σκοράρει δις και τους Μάρκος Πάουλου, Ρόσα και Μάζουρεκ από μία για το τελικό σκορ.

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου

Ξάνθη 9 (8-3)
Παναιτωλικός 6 (7-2)
Πανσερραϊκός 3 (3-4)
Εργοτέλης 0 (2-11)

*με σκούρα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με τον Εργοτέλη ο Παναιτωλικός, με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι αισθητή. Και αν το ματς στα πρώτο μισάωρο ήταν ισορροπημένο, στη συνέχεια είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Ήταν μέχρι να μπει το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Μάρκος Πάουλο να ανοίγει το σκορ στο 39ο λεπτό.

Το γκολ του Πάουλο ήταν αρκετό για τους παίκτες του Εργοτέλη ώστε να χάσουν την ψυχολογία τους αλλά και την πίστη τους, με αποτέλεσμα να καταρρεύσουν στην επανάληψη. Ο Ρόσα στο 65’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Παναιτωλικό και ο Κλέσιο ένα λεπτό μετά έγραψε το 3-0. Ο Μάζουρεκ στο 74’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Κλέσιο στο 89ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 5-0.

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση