Ξέσπασε στην Κέρκυρα ο… πληγωμένος ΠΑΟΚ

Έψαχνε αντίδραση μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό από την Έστερσουντ και την πρώτη του νίκη στη Super League και τελικά ο ΠΑΟΚ τα κατάφερε κόντρα στην Κέρκυρα.

Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να επικρατήσει των «Φαιάκων» με 3-1, που είχαν υπηρεσιακό τεχνικό τον Κώστα Χριστοφοράκη μετά την αποχώρηση του Δημήτρη Ελευθερόπουλου και άρχισε το συμμάζεμα των κομματιών του, μετά το κάζο της Πέμπτης.

Ο Πρίγιοβιτς άνοιξε το σκορ στο 41’, ωστόσο η Κέρκυρα ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Νούνιες από το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Σάκχοφ.

Το ματς… καθάρισε ουσιαστικά σε ένα πεντάλεπτο (54’-59’) με τους Πέλκα και Μακ να διαμορφώνουν το τελικό 3-1 στην άδεια Τούμπα, από πάσες των Μάτος και Κάμπος αντίστοιχα.

Πώς έπαιξε

Με το γνωστό 4-2-3-1, αλλά με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του συγκριτικά με το ματς τη Πέμπτης, ο Ράζβαν Λουτσέσκου θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα του, δίνοντας και πάλι την ευκαιρία σε παίκτες όπως ο Κάτσε, ο Λημνιός και ο Πέλκας.

Δεδομένων των συνθηκών του παιχνιδιού, που διεξαγόταν σε ένα... άχαρο τοπίο με φόντο την άδεια Τούμπα, ήταν λογικό και αναμενόμενο για τον ΠΑΟΚ να μην μπορέσει να βρει ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, παρά το γεγονός ότι ήταν εμφανής η μεγάλη ποιοτική διαφορά με την Κέρκυρα.

Από το πρώτο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς είχαν όμως τα ηνία της κυκλοφορίας της μπάλας και έχοντας ορεξάτους τους Πέλκα, Λημνιό και Μάτος, προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες ώστε να ανοίξουν από νωρίς το σκορ και να διώξουν την -όποια- πίεση από τα πόδια τους.

Μόλις στο 9’ ο Λημνιός μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γιαννακόπουλος εξουδετέρωσε το σουτ του νεαρού, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο 15’ ο γκολκίπερ της Κέρκυρας απέκρουσε νέο σουτ, αυτή τη φορά από τον Κάτσε.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους οι Θεσσαλονικείς την είχαν στο 22’, όταν ο Λεβέκ έπιασε ένα σουτ με το αριστερό, έπειτα από λανθασμένη απομάκρυνση των φιλοξενούμενων, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, χτυπώντας στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Γιαννακόπουλου.

Ο κορυφαίος της Κέρκυρας, Γιαννακόπουλος βρήκε απάντηση και στο 39’ στην προσπάθεια του Πρίγιοβιτς από ασίστ του Μάτος, αλλά όχι και στο 41’, όταν ο ΠΑΟΚ –βάσει εικόνας- έκανε αυτό που ήταν θέμα χρόνου, ανοίγοντας το σκορ. Δημιουργός ο Πέλκας, που εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πρίγιοβιτς που πήδηξε πιο ψηλά από όλους, έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο πρώην τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

Εκεί, που όλα έδειχναν, ότι ο ΠΑΟΚ θα πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια, οι «Φαίακες» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σάκχοφ να ανατρέπει τον Νούνιες και τον ίδιο να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Αυτή η τροπή δεν άλλαξε κάτι στην οικονομία της αναμέτρησης, παρά μόνο ότι ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να αρχίσει το β’ ημίχρονο με το πόδι πατημένο στο γκάζι, ψάχνοντας το δεύτερο τέρμα, που επί της ουσίας θα έβαζε τέλος στο ενδιαφέρον που είχε αποκτήσει το παιχνίδι, έπειτα από το γκολ των φιλοξενούμενων. Άλλωστε, η αλλαγή του Νούνιες στο 53’, που ήταν ο μοναδικός παίκτης που μπορούσε να απειλήσει τους γηπεδούχους, έκοψε κάθε επιθετική δραστηριότητα που μπορούσαν να έχουν οι νησιώτες.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει, αφού στο 54’, ο Μάτος εντελώς αμαρκάριστος έβγαλε τη σέντρα στον επίσης εντελώς αμαρκάριστο, Πέλκα, μέσα στη μικρή περιοχή και εκείνος με προβολή έκανε το 2-1. Το γκολ που έβαλε τέλος στο ενδιαφέρον του παιχνιδιού πέτυχε πέντε λεπτά αργότερα ο Μακ, που εκμεταλλευόμενος την πάσα του Κάμπος, δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 3-1.

Στο υπόλοιπο του 90λέπτου, οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου απλά άλλαζαν πάσες και έκαναν κάποια μακρινά σουτ, εκτελεσμένα από τα πόδια του Κάτσε, με το 3-1 να παραμένει τελικό σκορ της αναμέτρησης, αποτέλεσμα που σήμανε και την πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λεβέκ (65' Πούγγουρας), Κάτσε, Σάκχοφ, Κάμπος, Πέλκας, Λημνιός (58' Μακ), Πρίγιοβιτς (78' Κουλούρης).

Κέρκυρα (Κώστας Χριστοφοράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Γκόμεζ, Κόντος (62' Μπάουμαν), Ντιόγκο, Σιόντης, Νούνιες (52' Επστάιν), Ντουάλα, Ζορμπάς (75' Μεληκιώτης).

ΠΑΟΚ: Τελευταία Ενημέρωση