Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ΠΑΟΚ

Χάρη στο πρώτο εξαιρετικό 45λεπτο, ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 τη Στεάουα Βουκουρεστίου σε φιλικό προετοιμασίας στην Ολλανδία.

Τα γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης σημείωσαν οι Βιεϊρίνια (5’) και Ελ Καντουρί (9’), ενώ για τους Ρουμάνους σκόραρε ο Μαν (47’). Αυτό ήταν το 4ο φιλικό προετοιμασίας για τον δικέφαλο του βορρά.

Ο Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-2-3-1. Αυτό, δηλαδή, που έχει στο μυαλό του για τα ευρωπαϊκά παιχνίδια με τη Βασιλεία. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Πασχαλάκης και το κεντρικό δίδυμο αποτελούσαν οι Κρέσπο και Βαρέλα. Στα αριστέρα ήταν ο Βεϊρίνια και στα δεξιά ο Μάτος.

Στον άξονα ήταν οι Κάνιας και Μαουρίσιο. Ο Λιμνιός ήταν στο δεξί άκρο και ο Μπίσεσβαρ στο αριστερό. Σε ρόλο «δεκαριού» έπαιξε ο Ελ Καντουρί και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πέλκας.

Στο 71΄ο Λουτσέσκου άλλαξε όλη την ενδεκάδα της ομάδας του, ενώ είχε προηγηθεί στο 46’ ο Λάμπρου πέρασε στη θέση του Μπίσεσβαρ. Η ενδεκάδα από το 71’ και μετά ήταν η εξής: Σιαμπάνης, Κίτσιου, Χατσερίδης, Μαλεζάς, Μπαλογιάννης, Σάχκοφ, Χαρίσης, Λάμπρου, Ενρίκε, Μυστακίδης

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος από τη Στεάουα. Οι παίκτες του δικεφάλου κυριάρχησαν, έχοντας εξαιρετική τακτική αντιμετώπιση σε όλες τις γραμμές, τόσο στο επιθετικό κομμάτι, όσο και στο αμυντικό. Δεν είναι τυχαίο ότι η ομάδα του Λουτσέσκου σημείωσε δυο γκολ στο πρώτο 45λεπτο, είχε ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα, ενώ δεν απειλήθηκε ποτέ από τους Ρουμάνους.

Μόλις στο 5’ ο δικέφαλος του βορρά άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό τρόπο. Ο Βιεϊρίνια αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όταν από μακρινή απόσταση και αριστερά εκτέλεσε απευθείας και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία για να «γράψει» το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης διπλασίασε τα τέρματά της. Έπειτα από κόρνερ του Βιεϊρίνια από τα δεξιά, ο Ελ Καντουρί έκανε την ανάποδη προβολή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Μέχρι το 45’ το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορούσε πάρα πολύ καλά την μπάλα, έκλεινε τους χώρους στη Στεάουα, η οποία έδειχνε ανήμπορη να απειλήσει και ο δικέφαλο θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτη φορά αν πρώτα ο Πέλκας (20’) και ύστερα ο Μπίσεσβαρ (37’) ήταν εύστοχοι στα σουτ που έκαναν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ και τον Λουτσέσκου να χαμογελάει από ικανοποίηση.

Η επανάληψη δεν ήταν ίδια. Οι αρκετές αλλαγές της Στεάουα την έκαναν πιο δυνατή και το γρήγορο γκολ της έδωσε ψυχολογία. Στο 47’ μετά το γύρισμα του Μάτος στον Πασχαλάκη, ο Κρέσπο δεν πρόλαβε να διώξει την μπάλα μέσα στην περιοχή. Ο Μαν την τσίμπησε ωραία, πλάσαρε και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.

Οι Ρουμάνοι ήταν πιο απειλητικοί, πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν μια – δυο καλές ευκαιρίες στην εστία του ΠΑΟΚ, δίχως, όμως, να είναι εύστοχοι. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη δεν είχε την ίδια καλή κυκλοφορία στο δεύτερο ημίχρονο και δεν ήταν τόσο απειλητικός. Βέβαια, θα μπορούσε να βρει δίχτυα για τρίτη φορά πρώτα στο 64’ και στη συνέχεια στο 66’ όταν τα σουτ των Μαουρίσιο και Λάμπρου, αντιστοίχως, απομάκρυνε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας Βλάντ.

Μέχρι το 90λεπτο δεν άλλαξε κάτι με τον ΠΑΟΚ να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα, όταν ο Ενρίκε ανενόχλητος πλάσαρε άστοχα. Οι πολλές αλλαγές του Λουτσέσκου στο 71’ δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να βελτιωθεί, αλλά το ζητούμενο για τον προπονητή της ομάδας ήταν να δει πράγματα από τους λεγόμενους βασικούς, ενόψει Βασιλείας. Ο δικέφαλος του βορρά ήταν σχεδόν εξαιρετικός για ένα 45λεπτο και με καλά και κακά διαστήματα στο δεύτερο ημίχρονο. Το δείγμα, απέναντι σε μια καλή και σκληρή (το έδειξε με αρκετά μαρκαρίσματα, τα οποία είχαν αποτέλεσμα την έκρηξη και τον εκνευρισμό των ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ) ομάδα, ήταν θετικό για τον ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου.

Επόμενο φιλικό για τον δικέφαλο είναι αυτό κόντρα στη Γάνδη την ερχόμενη Πέμπτη.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (46' Λάμπρου), Ελ Καντουρί, Πέλκας.

Στο 71’ μπήκαν οι Σιαμπάνης, Κίτσιου, Χατσερίδης, Μαλεζάς, Μπαλογιάννης, Σάχκοφ, Χαρίσης, Ζαμπά, Ενρίκε, Μυστακίδης.

ΣΤΕΑΟΥΑ: Βλάντ, Ρ. Μπένζαρ (46’ Τεϊξέιρα), Μπαλάσα, Μοράις, Νεντέλκου (46’ Ποπέσκου), Φιλίπ (61’ Πλάνιτς), Τανάσε (61’ Κομάν), Μορουτάν (82’ Στόικα), Κιάκα (46’ Πιντίλι), Γιακόλις, Ντ. Μπένζαρ (46’ Μαν)