Στην Τούμπα κάνει... πλάκα ο ΠΑΟΚ!

Απ' την Τούμπα δεν περνάει κανείς! Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα.

Να περάσει ο επόμενος από την… Τούμπα! Με «επαγγελματική» εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης πετυχαίνοντας την ένατη νίκη του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια, προσπερνώντας παράλληλα την ΑΕΚ στην βαθμολογία!

«Ξετύλιξε» τα δώρα των παικτών του Απόλλωνα η ομάδα του Λουτσέσκου, που προηγήθηκε με τον Μακ και στο τέλος του πρώτου μέρους ο Κονέ με αυτογκόλ έκανε πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων. Ο Πρίγιοβιτς με το ένατο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αυστηρής αποβολής του Ναδάλες!

Απογοητευτική εμφάνιση από την Ελαφρά Ταξιαρχία που ήταν τελείως ακίνδυνη στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες της να μην μπορούν να αλλάξουν δεύτερη πάσα! Πίεσαν στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι που είχαν και δοκάρι με τον Ναδάλες αλλά από εκεί και πέρα… εξαφανίστηκαν ξανά από το γήπεδο.

Στους 40 βαθμούς ανέβηκε ο «δικέφαλος του βορρά» που θα περιμένει να δει μήπως ο Ολυμπιακός γκελάρει με την Ξάνθη και περάσει μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Στα… χαμηλά και τους 13 βαθμούς έμεινε ο Απόλλων.

Έτσι ξεκίνησαν

Χωρίς εκπλήξεις παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Με διάταξη 4-2-3-1, λοιπόν, ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια στην τετράδα της άμυνας. Τσίμιροτ και Μαουρίσιο τα δύο χαφ, με τους Κάμπος, Πέλκα και Μακ να αποτελούν την μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Πρίγιοβιτς.

Με αμυντικούς προσανατολισμούς, σφιχτό κέντρο και… ψευτοεννιάρι κατέβασε τον Απόλλωνα ο Γιώργος Παράσχος. Ο Τσόβιτς στην υπεράσπιση της εστίας και οι Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κούρος στην τετράδα της άμυνας. Ο Κοντοές σε ρόλο κόφτη, με τους Τσουκαλά και Κονέ μπροστά του. Ναδάλες και Ντεβέσα τα δύο εξτρέμ, με τον Αλμπάνη σε ρόλο σέντερ φορ.

Με φουλ αμυντικούς προσανατολισμούς μπήκε ο Απόλλων στο ματς, έχοντας έντεκα παίκτες πίσω από την μπάλα με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί εξ αρχής να επιβάλλει τον ρυθμό του. Οι γηπεδούχοι έβγαζαν ενέργεια στο χορτάρι και πίεζαν από τα πρώτα λεπτά αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε πολλά βεβιασμένα λάθη. Πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά δε, οι παίκτες του Λουτσέσκου άγγιξαν το γκολ, όμως, ο Ναδάλες έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Πέλκα. Στο ίδιο τέμπο κυλούσε και στη συνέχεια το ματς, με τον ΠΑΟΚ να έχει τα ηνία και να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις.

Τα λεπτά περνούσαν, η πίεση από μεριάς ΠΑΟΚ αυξανόταν και στο 27ο λεπτό έφτασε στο γκολ. Μετά από τραγικό λάθος του Τσουκαλά που προσπάθησε να κάνει παράλληλη πάσα, οι γηπεδούχοι έκλεψαν και ο Πρίγιοβιτς με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Μακ τετ-α-τετ, με τον Σλοβάκο να προλαβαίνει την αργή έξοδο του Χουάντερσον για το 1-0. Το γκολ αυτό έδειξε να ξυπνάει κατά κάποιο τρόπο τους φιλοξενούμενους, που προσπάθησαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό και να απειλήσουν με κάποια κόντρα-επίθεση. Σε μία εξ αυτών που προσπάθησαν να βγάλουν κόπηκαν με υπόδειξη οφσάιντ, σε μια οριακή φάση με τον Στάθη να φαίνεται στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυνόμενο.

Ο Απόλλων κρατούσε γερά, δεν δεχόταν φάσεις και έδειχνε πως θα πάει στα αποδυτήρια με το 1-0 στην πλάτη. Ωστόσο, την… πάτησε στο φινάλε. Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, με τον Κονέ να προσπαθεί να διώξει αλλά να κάνει «τσαφ» και να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Ένα τέρμα το οποίο ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, χωρίς ωστόσο ο τέταρτος διαιτητής να έχει δείξει κάποια έξτρα καθυστέρηση στο πρώτο μέρος.

Με διάθεση να πιέσει και να ψάξει ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος μπήκε η ομάδα του Παράσχου στο δεύτερο μέρος. Αφού γλίτωσε από του… Πέλκα τα δόντια στο 35 δεύτερα μετά την επανέναρξη όταν ο Έλληνας χαφ έχασε τετ-α-τετ, στη συνέχεια άρχισε να φτιάχνει ευκαιρίες. Ο Αλμπάνης στο 55’ απείλησε με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά η… φωτοβολίδα του Αλμπάνη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, στην καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο ματς.

Η τελευταία φάση ξύπνησε τους γηπεδούχους που πήραν ξανά τα ηνία του ματς, έλεγξαν τον ρυθμό του και έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Χουάντερσον να σώζει την εστία του από τα σουτ των Πέλκα και Μακ μέσα από την περιοχή! Τα λεπτά περνούσαν, οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους και ο ρυθμός είχε πέσει κατακόρυφα! Ο Απόλλων δεν έδειχνε ικανός να αλλάξει κάτι στον αγώνα, με τις αριθμητικές ισορροπίες να αλλάζουν στο 84ο λεπτό όταν ο Ναδάλες αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι παίκτες του Λουτσέσκου σκόραραν και τρίτη φορά, με τον Πρίγιοβιτς να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα με άψογο πλασέ μετά την κάθετη του Μάτος στο 90’+2’.