Στα προημιτελικά και με τη… βούλα ο ΠΑΟΚ!

Στα ημιτελικά κυπέλλου πέρασε ο ΠΑΟΚ

Με πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο 94', ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 τα Τρίκαλα (που είχαν ισοφαρίσει στο 91') και με συνολικό σκορ 7-2, είναι στους «8» του Κυπέλλου. «Παρών» στον… Λουτσέσκου φώναξε ο Μπίσεσβαρ.

Ο ΠΑΟΚ την πρόκριση, τα Τρίκαλα και ο… Μπίσεσβαρ τις εντυπώσεις.

Με τον Ολλανδό να είναι όλα τα λεφτά για την ομάδα του, φωνάζοντας «παρών» στον Λουτσέσκου, ο «δικέφαλος» χρειάστηκε, τελικά, το πέναλτι του Πρίγιοβιτς, στην τελευταία φάση του αγώνα (94'), για να κάμψει την αντίσταση των μαχητικών Θεσσαλών, που είχαν ισοφαρίσει τρία λεπτά νωρίτερα με την «αλήτικη» πλασεδάρα του Μιλοσάβλιεφ.

Ο «Πρίγιο» και το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων, από προσπάθεια του Μπίσεσβαρ, στο 79', με τον ΠΑΟΚ να πέφτει πάνω στον απίστευτο γκολκίπερ Αποστολίδη. Σπουδαία απόκρουση (και) από τον Σιαμπάνη στο 89', είπε «όχι» στην πανέξυπνη κεφαλιά του Γροντή, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του.

Με συνολικό σκορ, λοιπόν, 7-2, ο κάτοχος του Κυπέλλου συνεχίζει στα προημιτελικά του θεσμού…

Παρά την «πεντάρα» του πρώτου αγώνα και τις αρκετές αλλαγές στην 11άδα του, ο ΠΑΟΚ «έβγαλε» όρεξη -και φάσεις- στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι γκολ…

Με τον Μπίσεσβαρ σε κέφια, να αναλαμβάνει, φυσικά, ρόλο οργανωτή, έχοντας για συμπαραστάτη τον πολύ καλό Μακ (στην επανεμφάνισή του, μετά την τιμωρία του), ο «δικέφαλος» δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά, είτε τα έκανε μαντάρα στην τελική προσπάθεια, είτε ο Αποστολίδης έλεγε «όχι».

Μετά το πρώτο 10λεπτο, όπου τα Τρίκαλα επιχείρησαν -δίχως επιτυχία- να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους (με δύο, πολύ άστοχα σουτ), οι τελευταίοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και δεν τα άφησαν ποτέ ως την ανάπαυλα.

Στο 11’, λοιπόν, είχαν την πρώτη τους, μεγάλη φάση, όταν, έπειτα από την καταπληκτική σέντρα του Μπίσεσβαρ, στην «πλάτη» της άμυνας των Τρικάλων, ο Πρίγιοβιτς πετάχτηκε και με προβολή, έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι και έξω. Τα ξαφνικά σουτ από τον Τσίμιροτ, δε, στο 15’ και στο 16’, δεν πέτυχαν τον σκοπό τους, αφού ο Αποστολίδης ήταν σε ετοιμότητα, ενώ, στο 26’, ο 34χρονος γκολκίπερ της θεσσαλικής ομάδας είδε τον Μακ, μετά το εξαιρετικό ένα-δύο με τον Σάκχοφ, να πλασάρει ελάχιστα άουτ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, μάλιστα, ο ΠΑΟΚ έχασε ακόμη μία, μεγάλη ευκαιρία, για να ανοίξει το σκορ, με τον Λημνιό να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Πρίγιοβιτς, τον Σέρβο να σουτάρει κατευθείαν, αλλά τον Αποστολίδη να αποκρούει εξαιρετικά. Για να… κλείσει το πρώτο 45λεπτο με ένα… παραλίγο γκολ από κόντρα, όταν ο κορυφαίος του «δικεφάλου», Μπίσεσβαρ, πίεσε και έβαλε την κόντρα στον Ανδρεόπουλο, με τον γκολκίπερ των Τρικάλων να κρατάει… μόνος του μηδέν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Σιαμπάνης, Πούγγουρας, Μαλεζάς, Κρέσπο (Μυστακίδης 60'), Δεληγιαννίδης, Σάκχοφ, Τσίμιροτ (Πέλκας 80'), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Μακ (Κουλούρης 70΄), Πρίγιοβιτς

Τρίκαλα (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Χιντζίδης, Λεάνδρο (Βέρτζος 73') , Κοτσώνης, Πάνος, Τσιάρας, Ανδρεόπουλος, Ντίνας, Γροντής, Τόμιτς (Μιλοσάβλιεφ 62'), Ζγκούρι (Ντακόλ 73').

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Γήπεδο: Τούμπα