Σούζα ο ΠΑΟΚ!

Ούτε η Λάρισα μπόρεσε να βάλει φρένο στο σερί του ΠΑΟΚ! Ο ορεξάτος «δικέφαλος του Βορρά» έφτασε άνετα στο 3-0 κόντρα στους «βυσσινί» στην Τούμπα και το τέλος της 21ης αγωνιστικής τον βρίσκει ξανά στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας.

Το σκορ άνοιξε ο Σάκχοφ στο 12’ ύστερα από ασίστ του Πρίγιοβιτς. Στο 40’ ο Πέλκας έβγαλε ασίστ στον Βαρέλα που με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ «καθάρισε» το ματς. Στο 48’ ο διεθνής μεσοεπιθετικός έδωσε έτοιμο το 3-0 στον Πρίγιοβιτς το οποίο, παρά τις πολλές ευκαιρίες των γηπεδούχων έμεινε μέχρι το φινάλε.

Έτσι, η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε τις 9 σερί νίκες στο πρωτάθλημα (14 μαζί με το Κύπελλο) έφτασε τους 49 βαθμούς και διατηρήθηκε στην κορυφή και στο +2 από την ΑΕΚ. Ύστερα από την ποινή αφαίρεσης βαθμών του Ολυμπιακού η διαφορά του «δικέφαλου του Βορρά» από την 3η θέση «άνοιξε» στο +9!

To ματς:

Σούπερ ξεκίνημα στο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λουτσέσκου μπήκε πολύ δυνατά και με στόχο το γρήγορο γκολ. Από τα πρώτα λεπτά στρίμωξε τους παίκτες του Φυντάνη που δεν μπορούσαν καλά-καλά να αλλάξουν δεύτερη πάσα. Στο 12ο λεπτό ο στόχος των γηπεδούχων επετεύχθη. Με τους κεντρικούς αμυντικούς της Λάρισας να... κοιμούνται ο Βιεϊρίνια σημάδεψε τον Πρίγιοβιτς στη μικρή περιοχή, αυτός με κεφαλιά-πάσα έδωσε στον αμαρκάριστο Σάκχοφ που έσπρωξε ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα. Μαζί με το γρήγορο 1-0 έφυγε και το άγχος από τα πόδια των παικτών του Ρουμάνου που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Οι «βυσσινί» ήταν σταθερά σε θέση άμυνας και με εξαίρεση ένα σουτ του Αγκάνοβιτς δεν ενόχλησαν καθόλου τον Πασχαλάκη, που είχε ρόλο θεατή. Μετά από ένα μικρό κενό στην απόδοσή τους οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά στροφές κι άρχισαν να πιέζουν με μπροστάρη τον πολύ ζωηρό Μπίσεσβαρ. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο «δικέφαλος του Βορρά» έδειξε να κλειδώνει το ματς με τον Βαρέλα να νικάει με κεφαλιά τον Μπόζοβιτς ύστερα από κόρνερ του Πέλκα. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται εύκολα 2-0.

Με άγριες διαθέσεις επέστρεψε από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ και στο 48’ «σφράγισε» τη νίκη με τον Πέλκα να βγάζει ασίστ στον Πρίγιοβιτς που βρήκε δίχτυα στην πρώτη του τελική. Το ματς όπως ήταν λογικό απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως η ομάδα του Λουτσέσκου δεν έδωσε δικαιώματα. Η Λάρισα, παρά τις αλλαγές του Φυντάνη, δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να απεγκλωβιστεί και ο «δικέφαλος του Βορρά» δημιουργούσε σταθερά ευκαιρίες.

Η Λάρισα είχε συμβιβαστεί με την ήττα και οι παίκτες της δεν μπορούσαν να βγουν από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας όπως και αρκετές ευκαιρίες να βρουν κι άλλα τέρματα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (73’ Αζεβέδο), Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Κάμπος (62’ Μακ), Πέλκας (78’ Κάνιας), Μπίσεσβαρ,Πρίγιοβιτς

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Γκοίκοβιτς (46’ Μλαντένοβιτς), Ουάλας (83’ Χούμπτσεφ), Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Μασούρας, Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης (65’ Περόνε)

ΠΑΟΚ: Τελευταία Ενημέρωση