Πάρτι πρόκρισης στην Πλατεία για τον ΠΑΟΚ!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε τον πρώτο ημιτελικό με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ. Παίζοντας φοβερό ποδόσφαιρο, επικράτησε με 3-1 και εξασφάλισε ουσιαστικά την παρουσία του στον τελικό!

Σε πάρτι πρόκρισης μετέτρεψε τον πρώτο ημιτελικό με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ!

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση και πέρασε από την Πλατεία με το εμφατικό 3-1, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί, όπου αν δεν συμβεί ένα μικρό... θαύμα στη ρεβάνς της Τούμπας θα αντιμετωπίσει μία εκ των ΑΕΚ ή ΑΕΛ, στην προσπάθειά του να διατηρήσει τον τίτλο που κατέκτησε την περασμένη σεζόν!

Ο Μαουρίσιο (24') άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς, με τον Πρίγιοβιτς (34') να γράφει το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Μπίσεσβαρ (73') έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλά λίγο πριν το τέλος με τον Κόρμπο (85')!

Ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο από τους Θεσσαλονικείς που έφτασαν σε ένα σημείο το ποσοστό κατοχής τους στο εξωπραγματικό 82%, με τους παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου να παρουσιάζονται αγνώριστοι και να πραγματοποιούν μία από τις χειρότερες εμφανίσεις τους στη σεζόν. Μόνο ο Κότνικ διασώθηκε από το... ναυάγιο των «κυανέρυθρων».

Με τα… μπούνια μπήκε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση! Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου πήραν τα ηνία από το πρώτο λεπτό, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και μόλις στο 3ο λεπτό έφτιαξαν την πρώτη τους φάση με τον Πρίγιοβιτς αλλά ο Κότνικ είχε σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την συντριπτική κατοχή, πίεζαν ψηλά τους αντιπάλους τους και δεν τους επέτρεπαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, με τους γηπεδούχους να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο.

Στο 12’ ο Μακ με πλασέ απείλησε την αντίπαλη εστία αλλά ο Κότνικ είχε ξανά καλή θέση, με τον Πανιώνιο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα να φτιάχνει την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς αλλά ο Γεσίλ δεν έπιασε «γεμάτα» το σουτ σχεδόν από τη μικρή περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει στον Βαρέλα και να μην βρίσκει εστία. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στις μεγάλες φάσεις αλλά ο Κότνικ του είπε εκ νέου «όχι» σε τετ-α-τετ. Η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτική υπέρ του ΠΑΟΚ, αγγίζοντας το 82% και τελικά αυτή… καρποφόρησε! Ήταν το 24ο λεπτό όταν ο Μακ έδωσε μέσα στην περιοχή στον Πρίγιοβιτς, αυτός έκανε το γύρισμα, με τον Λημνιό να πιάνει την κεφαλιά και τον Μαουρίσιο να την σπρώχνει στα δίχτυα (0-1).

Ο ΠΑΟΚ είχε πάρει αυτό που δικαιούνταν αλλά δεν έδειχνε διάθεση να «πατήσει» πάνω στο προβάδισμά του, ψάχνοντας κι άλλο γκολ! Και το βρήκε δέκα λεπτά μετά με τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά μετά την εξαιρετική σέντρα του Αζεβέδο «εκτέλεσε» τον Κότνικ για το 2-0! Οι γηπεδούχοι ήταν αγνώριστοι, δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά πράγματα αλλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου λίγο έλειψε να μειώσουν το σκορ. Ωστόσο, η κεφαλιά του Μασούρα από κοντά σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου θέλησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα της ομάδας του και πριν ξεκινήσει το δεύτερο μέρος προχώρησε σε δύο αλλαγές. Έβγαλε τους αρνητικούς Γκιοατά και Γεσίλ και πέρασε στις θέσεις τους τους Σταυρόπουλο και Παπαγεωργίου. Ο Πανιώνιος βελτίωσε κατά κάποιο τρόπο το πρόσωπό του. Έφτιαξε δε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος με τη συμπλήρωση μίας ώρας. Ωστόσο, ο Πασχαλάκης νίκησε τον Σπιριντόνοβιτς και στη συνέχεια ο Παπαγεωργίου που πήρε το ριμπάουντ δεν κατάφερε να βρει στόχο από τα όρια της περιοχής!

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να βολεύεται με το υπέρ του προβάδισμα αλλά όποτε μπορούσε έφτιαχνε φάσεις και έψαχνε ακόμη ένα γκολ που θα του έκανε ακόμη πιο εύκολο το έργο στη ρεβάνς! Και το βρήκε στο 73ο λεπτό. Ο Μπανανά δεν έδιωξε καλά και έστρωσε ουσιαστικά στον Μπίσεσβαρ –-που είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο-, ο οποίος με ωραίο σουτ στην κίνηση έγραψε το 3-0! Οι φιλοξενούμενοι είχαν μετατρέψει σε πάρτι πρόκρισης τον πρώτο ημιτελικό, συνέχιζαν να δημιουργούν φάσεις αλλά είτε δεν τις τελείωναν σωστά είτε έπεφταν πάνω στον εξαιρετικό Κότνικ. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ματς ο Πανιώνιος πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Κόρμπο, το οποίο δεν δίνει βέβαια και πολλές ελπίδες στην ομάδα του ενόψει της ρεβάνς.