Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 0-1: Απόδραση με… τιμωρό τον Ελ Καντουρί

Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη, σε ένα γήπεδο όπου παραδοσιακά δυσκολεύεται, πήρε...επαγγελματική νίκη και έκανε το 2x2.

Οι Θεσσαλονικείς «καθάρισαν» και τον Πανιώνιο επικρατώντας 1-0 του Πανιώνιου στη Νέα Σμύρνη (όπου πέρυσι ισοφάρισε στο φινάλε και παραδοσιακά δυσκολεύεται), με γκολ του Ελ Καντουρί στο 68ο λεπτό. Με αυτόν τον τρόπο έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς στο πρωτάθλημα, αφού… κουβαλάνε τιμωρία αφαίρεσης δύο βαθμών.

Δεν μέτρησε κανονικό τέρμα του Ακπόμ στο 88’, όταν και υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση, αν και καλυπτόταν τουλάχιστον δύο μέτρα ο 23χρονος επιθετικός. Με… καθυστέρηση μπήκε στο παιχνίδι ο «δικέφαλος του Βορρά», ο οποίος αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν συνολικά, αλλά κυρίως στο πρώτο μέρος.

Μικρή διακοπή λίγο μετά το γκολ του Μαροκινού από τον Παπαπέτρου, αφού έπεσε φωτοβολίδα στον αγωνιστικό χώρο.

Δύο εικόνες είχε το α’ μέρος στη Νέα Σμύρνη. Το πρώτο άνηκε στον Πανιώνιο ή μάλλον για να είμαστε ακριβείς ήταν πιο πολύ στα μέτρα του. Η ομάδα του Ανιγκό μπήκε… πιο αποφασισμένη, είχε μεγαλύτερη ενέργεια και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα (που έπαιζε ψηλά από την αρχή), μέσω κόντρα επιθέσεων, εκμεταλλευόμενη και την ταχύτητα του Σπιριντόνοβιτς. Που πάντως, δεν αντέδρασε καλά στις ευκαιρίες που του έκατσαν, όπως στο 2’, όταν και έπιασε… αέρα, αλλά και στο συρτό σουτ ένα λεπτό μετά. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με την κεφαλιά του Μάτος στο 5ο λεπτό.

Το σκηνικό ήταν ίδιο για περίπου 20 λεπτά και σταδιακά ο «δικέφαλος του Βορρά» ισορρόπησε, αρχικά, την κατάσταση και στη συνέχεια απέκτησε τα ηνία, έχοντας συντριπτικά υπέρ του (38%-62%) την κατοχή της μπάλας και μειώνοντας τις πιθανότητες να βγει στην πλάτη του κάποιος αντίπαλος. Κι όχι μόνο αυτό. Έφτιαξε και δύο πολύ καλές ευκαιρίες μέχρι το 40ο λεπτό. Στο 27’, ο Ελ Καντουρί πάτησε καλά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μανοΐλοβιτς έδιωξε με το πόδι προτού κάνει φάουλ ο Χατσερίντι και σταματήσει εκεί η φάση.

Το δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια (29’) εκτός περιοχής δεν ανησύχησε ο Μανοΐλοβιτς, που σίγουρα τα… χρειάστηκε στο 38’, όταν είδε τον Σάκχοφ να εκτελεί από το ύψος του πέναλτι (μετά το γύρισμα του Ουάρντα), αλλά η άμυνα των «κυανέρυθρων» παραχώρησε κόρνερ. Ωστόσο, στο… φίνις του πρώτου μέρους, ο Πανιώνιος παραλίγο να κάνει τη ζημιά στον ΠΑΟΚ, έχοντας σουτ του Ντουρμισάι, που δέχτηκε την κόντρα από την άμυνα των γηπεδούχων στο κατάλληλο τάιμινγκ, ενώ ο Σπιριντόνοβιτς απείλησε στο 42’ τον Πασχαλάκη με χαμηλό σουτ.

Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να μπει πιο καλά στο παιχνίδι εν αντιθέσει με το τι έγινε στις αρχές του ματς, με τον Ουάρντα να παίρνει πιο πολλές πρωτοβουλίες και να ταλαιπωρεί αρκετά το δεξί άκρο της αντίπαλης άμυνας. Ο Πανιώνιος έμεινε σταθερός στο πλάνο του, έχοντας μικρές αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές, αλλά… ακροβολισμένους τους εξτρέμ του. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να παίζουν αρκετά ανοιχτά, αλλά στο β’ ημίχρονο βρήκαν συνεργασίες, παίζοντας καλά από τα πλάγια με αποτέλεσμα να καταφέρουν να «ανοίξουν» την καλά οργανωμένη των γηπεδούχων. Μάλιστα, ακόμα και με τον Κρέσπο κατάφερε παίξει από τα πλάγια ο ΠΑΟΚ, με τον Ισπανό να κάνει γύρισμα στο 57’, αλλά δεν μπόρεσε να μπει στη φάση ο Πέλκας, ο οποίος ήταν σε πολύ καλή θέση.

Ο πιο επικίνδυνος παίκτης του Πανιώνιου και ίσως ο πιο ποιοτικός λίγο έλειψε να κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους λίγο μετά, αλλά μετά τον ωραίο…. ελιγμό του, καθυστέρησε και έκανε κακό τελείωμα. Ο παίκτης «ξεκλείδωσε» την άμυνα των «κυανέρυθρων» ήταν ο Ελ Καντουρί, που αντέδρασε σχεδόν ακαριαία, υποδεχόμενος την μπάλα μέσα στην περιοχή και με συρτό σουτ έγραψε το 1-0.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ απειλήθηκε ελάχιστα, διαχειρίστηκε (ειδικά μετά την είσοδο του Κάνιας μπλόκαρε εντελώς τον Πανιώνιο) καλά το υπέρ του αποτέλεσμα, έπαιξε σωστά και με τον χρόνο και έφτασε στο «τρίποντο».

Συνθέσεις:

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Ντομίνγκες, Μπανανά, Κούρντι, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Καμαρά, Κεϊτά, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κατσερίντι, Κρέσπο, Μάτος, Βιεϊρινια, Σάκχοφ, Μαουρίτσιο, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Πέλκας, Πρίγιοβιτς