Ανατροπή και «τρίποντο» με… χαρακτήρα για ΠΑΟΚ (vid)

Με μπροστάρη τον Μπίσεσβαρ, που είχε ένα γκολ και δύο ασίστ, έφερε… τούμπα το ματς στην Κρήτη, νικώντας 3-1 τον ΟΦΗ

Αποτελεσματικός, πλουραλιστικός και εν τέλει… νικητής αποδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1 μέσα στο «Γεντί Κουλέ», παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ παράλληλα δεν του δόθηκε η ευκαιρία να προηγηθεί εκείνος, με τον καταλογισμό πέναλτι υπέρ του, σε ανατροπή του Ζαμπά από τον Στρέζο!

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να σκοράρουν τρία τέρματα με… ισάριθμες τελικές αλλά και τρεις διαφορετικούς σκόρερ, με τον Μπίσεσβαρ να κάνει το 1-1 στο 37’, να «σερβίρει» το 2-1 στον Μάτος στο τέταρτο λεπτό του έξτρα χρόνου στο πρώτο ημίχρονο και να έχει συμμετοχή και στο 3-1 από τον Ζαμπά στο 57ο λεπτό του ματς, για να έρθει το 3Χ3 στη Σούπερ Λίγκα.

Στον αντίποδα, οι νεοφώτιστοι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0, κόντρα στη ροπή του παιχνιδιού, από το γκολ του Παπαστεριανού στο 21’, με αποτέλεσμα να μείνουν μακριά από τη νίκη και στο τρίτο ματς τους στο φετινό Πρωτάθλημα.

Στα αξιοσημείωτα αναμφίβολα συγκαταλέγεται η εικόνα του «Γεντί Κουλέ» στις κερκίδες -γιατί στον αγωνιστικό χώρο τα πράγματα δεν ήταν τόσο καλά…- με τους οπαδούς του ΟΦΗ να δίνουν βροντερό παρών και να δείχνουν πόσο έλειψαν…

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ: Στρέζος, Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Νάστος, Παπαστεριανός, Ντίνας (54’ Αραβίδης), Νέιρα (65’ Κουτσιανικούλης), Σασί (54’ Πλατέλλας), Βουό.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (62’ Βέρνμπλουμ), Ζαμπά (69’ Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (80’ Σάκχοφ), Καρέλης.