Άλλαξε και το γύρισε ο ΠΑΟΚ!

Όχι λαγό… Λαγούς από το καπέλο του έβγαλε ο Ραζβάν Λουτσέσκου!

Με τις αλλαγές του Ρουμάνου τεχνικού να αποδεικνύονται σωτήριες, καθώς Μπίσεσβαρ και Κουλούρης σκόραραν στην πρώτη τους επαφή με την μπάλα(!), ο ΠΑΟΚ έφερε… τούμπα (2-1) την εξαιρετική Ξάνθη και παράλληλα με την ήττα του Ολυμπιακού στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα Σμύρνης, έγινε ξεκάθαρο φαβορί για τη 2η θέση και το Champions League!

Απίστευτες ευκαιρίες έχασαν οι γηπεδούχοι, που είχαν και δύο δοκάρια, με τον Μπίσεσβαρ, ουσιαστικά, να κάνει… μόνος του την ανατροπή, αφού ο Ολλανδός ισοφάρισε (68') με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά το γκολ του Γέντρισεκ από το 16' και «σέρβιρε» τον Κουλούρη στο 85' για το τελικό σκορ!

Με… θράσος μπήκε στο ματς η Ξάνθη!

Οι Ακρίτες επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα στο μακρινό σουτ του Κάστρο, στο 3ο λεπτό, βγάζοντας σε κόρνερ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία, ξεκινώντας τις… κεφαλιές -διότι, ΟΛΕΣ οι φάσεις του «δικεφάλου του Βορρά» μέχρι και το 58ο λεπτό προήλθαν από… αέρος!

Στο 8' και στο 11', Βαρέλα και Πρίγιοβιτς, αντίστοιχα, δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Ζίβκοβιτς, ο ΠΑΟΚ, αντίθετα, λίγο αργότερα ανησύχησε (πολύ) τον κόσμο του… Στο 16', ο Κρέσπο γύρισε άτσαλα και με πολλή δύναμη στον Πασχαλάκη, ο οποίος έκανε τραγικό κοντρόλ και η μπάλα έφτασε στον Γέντρισεκ, που, με έξοχο πλασέ, άνοιξε το σκορ για τους Ακρίτες!

Προσπαθώντας να ξεπεράσει το σοκ, ο «δικέφαλος» πίεσε, ώστε να φέρει γρήγορα το ματς στα ίσα, η ομάδα του Ράσταβατς, ωστόσο, ήταν άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο, ενώ, για μία ακόμη φορά, ο Ζίβκοβιτς είχε… κατεβάσει ρολά, βγάζοντας, στο 31', εντυπωσιακά, με το ένα χέρι, την εξ επαφής κεφαλιά του Ελ Καντουρί! Πέντε λεπτά αργότερα, δε, στο 36', ο ΠΑΟΚ είχε και δοκάρι, ΠΑΛΙ με κεφαλιά, αυτήν τη φορά του Μαουρίσιο!

Του… κεφαλιού του και στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου συνέχισε να κάνει ο ΠΑΟΚ!

Δέκα λεπτά μετά την έναρξή του (55'), ο Βαρέλα έγινε και αυτός μοιραίος, στέλνοντας την μπάλα, για δεύτερη φορά, στο δοκάρι του Ζίβκοβιτς… με κεφαλιά! Δεν πρόλαβε, μάλιστα, να περάσει ένα λεπτό (56') και ο «δικέφαλος» έχασε και νέα, απίθανη ευκαιρία, με άλλη μία, εξ επαφής (μαντέψτε) κεφαλιά του Ελ Καντουρί να φεύγει ελάχιστα άουτ, για να αρχίσουν -επιτέλους- τις… χερσαίες επιχειρήσεις οι γηπεδούχοι, με τον «κεραυνό» του Κάνιας, στο 58', να ανακόπτεται θεαματικά από τον γκολκίπερ της Ξάνθης!

Τελικά, ο ΠΑΟΚ έπρεπε να… αλλάξει για να αλλάξει την κατάσταση!

Στο 67', ο Λουτσέσκου πέρασε στο παιχνίδι Σάκχοφ και Μπίσεσβαρ και δευτερόλεπτα μετά, στο 68', ο Ουκρανός έβγαλε μία καταπληκτική σέντρα στον Ολλανδό και αυτός, με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, πέφτοντας, «έγραψε» το 1-1! Στο 73', μάλιστα, ο Μπίσεσβαρ παραλίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά αστόχησε στο τρομερό σουτ που επιχείρησε!

Στο 85', όμως, βρήκε… στόχο! Ο 30χρονος εκτέλεσε άψογα φάουλ, βρήκε τον Κουλούρη και αυτός, όπως και ο συμπαίκτης του λίγο νωρίτερα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, χάρισε με προβολή τη νίκη στην ομάδα του!

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Αζεβέδο (Κουλούρης 84'), Μαουρίσιο, Κάνιας (Σάκχοφ 67'), Κάμπος, Ελ Καντουρί, Λημνιός (Μπίσεσβαρ 67'), Πρίγιοβιτς

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σιλά, Φλίσκας, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο, Καμαρά, Γέντρισεκ (Μπρίτο 68'), Ντουρίτσκοβιτς, (Τριάδης 62'), Φασίδης (Μελιόπουλος 70'), Κάστρο

ΠΑΟΚ: Τελευταία Ενημέρωση