Τα μωρά του Δώνη έγιναν... άντρες στα ντέρμπι!

Μέσα σε 9 μήνες, ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων κάνει δεύτερη μεγάλη χαλάστρα στον Ολυμπιακό

Από την μία, ο πιο μνημονιακός Παναθηναϊκός όλων των εποχών. Με μυριάδες οικονομικά προβλήματα, αποδεκατισμένος, χωρίς την ποιοτική στάθμη του παρελθόντος. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός των εκατομμυρίων. Κι όμως μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο, οι πράσινοι κάνουν δεύτερο κάζο στον αιώνιο αντίπαλο τους μέσα στο ίδιο τους το σπίτι.

Στις 4 Μαρτίου, το πέναλτι του Μουνιέ τρία λεπτά πριν το τέλος έφερε το 1-1 με τον Παναθηναϊκό να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 61ο λεπτό λόγω αποβολής του Οικονόμου και τον Ολυμπιακό να χάνει μεγάλο μέρος των ελπίδων του για τον τίτλο. Περίπου 9 μήνες μετά, νέο χτύπημα από τα «μωρά του Δώνη» αυτή τη φορά, με τον Ολυμπιακό να σώζει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με γκολ του Σισέ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κι όλα μάλιστα, αυτά με το «τριφύλλι» να παίζει από το 51ο λεπτό με τον Κώστα Κότσαρη για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια του μετά τον σοκαριστικό τραυματισμό του Σωκράτη Διούδη! Κι όλα αυτά από μία ομάδα που στην αρχή της σεζόν λογιζόταν από τους μπουκ ως τέταρτο φαβορί για υποβιβασμό! Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την τριάδα των κολλητών ντέρμπι (ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ολυμπιακός) με μία ήττα, δύο ισοπαλίες και αναπτερωμένο το ηθικό και πιο σφυρηλατημένος ως ομάδα.

Μέτά από 10 αγωνιστικές, το «τριφύλλι» μετρά μόλις μία ήττα, λιγότερες κι από Ολυμπιακό κι από ΑΕΚ και αν είχε τους 6 βαθμούς που του αφαιρέθηκαν λόγω χρεών, θα ήταν μόνος στην τρίτη θέση με 21 πόντους, πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Πηγή: sdna.gr