Στον… πάγο ο Παναθηναϊκός, στους «8» η Λαμία!

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου συνεχίζει η Λαμία. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, παρά την έντονη πίεση που δέχτηκε στη Λεωφόρο, κατάφερε να υπερασπιστεί το 4-1 του πρώτου ματς στο χιονισμένο ΔΑΚ και παρά την ήττα από τον Παναθηναϊκό με σκορ 1-0 πέρασε στην επόμενη φάση.

Απόλυτο αφεντικό ήταν στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι που όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ το οποίο θα μετέφερε την πίεση στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα της Φθιώτιδας έβγαλε με το «μηδέν» το ημίχρονο και στη συνέχεια… έπαιξε με το ρολόι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «Τριφύλλι» είχε χάσει την φρεσκάδα και παρά την κατοχή της μπάλας δεν απειλούσε με την ίδια ευκολία. Σε ένα σημείο πάντως, που η Λαμία έδειχνε να έχει παγώσει τον ρυθμό, το ματς πήρε φωτιά αφού ο Μουνιέ άνοιξε το σκορ στο 74’ με κοντινό σουτ. Οι πράσινοι το πάλεψαν μέχρι τέλους, όμως δεν κατάφεραν να βρουν κι ένα δεύτερο γκολ που θα γέμιζε με ακόμη περισσότερο άγχος τους φιλοξενούμενους.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι. Οι πράσινοι μπήκαν πολύ συγκεντρωμένα και πίεσαν από τα πρώτα λεπτά, κάτι που ικανοποίησε και τον Μαρίνο Ουζουνίδη. Η Λαμία ήταν κλεισμένη στο μισό του γηπέδου, στάθηκε τυχερή από το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν καθαρή ευκαιρία, ενώ στο επιθετικό κομμάτι δεν μπόρεσε να αγχώσει ιδιαίτερα με τις αντεπιθέσεις της τον Βλαχοδήμο.

Ο ρυθμός στο παιχνίδι ήταν εξαιρετικός. Η ανάγκη του Παναθηναϊκού να βρει γκολ, δημιούργησε κενούς χώρους στο γήπεδο, τους οποίους προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Τεννέ. Στο φινάλε του ημιχρόνου το «Τριφύλλι» πάτησε ξανά γκάζι και με όπλο κυρίως τις στημένες φάσεις έφερε την μπάλα στην περιοχή του Παπαδόπουλου. Μάλιστα, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων νίκησε τον Μολίνς σε τετ-α-τετ στο 44’ κρατώντας το «μηδέν». Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι άνθρωποι της Λαμίας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για δεύτερη κίτρινη κάρτα η οποία δεν βγήκε στον Κουρμπέλη για φάουλ στον Πίτι.

Ανάλογη ήταν η εικόνα στη Λεωφόρο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Λαμία είχε δώσει σχεδόν όλο το γήπεδο στους πράσινους, που είχαν την κατοχή και βρίσκονταν σταθερά στην επίθεση. Πάντως οι πράσινοι δυσκολεύονταν πολύ στην τελική πάσα με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να αγχώσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη άμυνα. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο και πάγωσαν τον ρυθμό.

Το ματς πήρε φωτιά στο 74’ όταν ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ του Μουνιέ έπειτα από κόρνερ του Χίλιεμαρκ και κεφαλιά του Κουλιμπαλί στο πρώτο δοκάρι. Το γκολ ξύπνησε για τα καλά τους πράσινους, που έπαιξαν τα ρέστα τους και θα μπορούσαν να είχαν βρει και δεύτερο γκολ αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Από την μεριά της η Λαμία ροκάνισε τον χρόνο και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Τεννέ να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Αυλωνίτης (77’ Πίσπας), Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί, Τζανδάρης (57’ Δώνης), Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Μουνιέ, Άλτμαν (58’ Χατζηγιοβάνης), Μόλινς

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Παντελιάδης, Βάντερσον, Ακόστα (79’ Τσούκαλος), Ριβέρα, Αναστασιάδης, Αναστασόπουλος (60’ Κουτρομάνος), Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι (86’ Βουό)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση