ΠΑΟ-Αστέρας 1-0: Παναθηναϊκός είναι εδώ!

Με τον Άλτμαν να σκοράρει στην επανεμφάνισή του στην ενδεκάδα, κατάφερε να... λυγίσει τον αξιόμαχο Αστέρα και πιέζει τον Άρη

Τέλος στο αρνητικό σερί που είχε «χτίσει» στον δεύτερο γύρο έβαλε ο Παναθηναϊκός. Ο Όμρι Άλτμαν σκόραρε στην επανεμφάνισή του στην ενδεκάδα μετά την πολύμηνη απουσία του λόγω τραυματισμού και η ομάδα του Γιώργου Δώνη «λύγισε» τον Αστέρα Τρίπολης (1-0), πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στον δεύτερο γύρο.

Κάπως έτσι, οι «πράσινοι» έφτασαν τους 31 βαθμούς και πιέζουν τον πέμπτο Άρη, ο οποίος βρίσκεται στο +1 και υποδέχεται την Κυριακή τον Πανιώνιο. Δεύτερη διαδοχική ήττα για τον αξιόμαχο Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος παραμένει σε δύσκολη θέση και μόλις έναν βαθμό πάνω από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος με βάση τα τωρινά δεδομένα πηγαίνει στα μπαράζ!

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Κουρμπέλη, ο οποίος έφτιαξε το γκολ του Άλτμαν, ενώ θετικότατος ήταν ο Κολοβέτσιος, ο Κάτσε αλλά και ο Διούδης, όποτε χρειάστηκε. Μοιραίος ο Μακέντα που συνεχίζει να μην βρίσκει δίχτυα, κουρασμένοι έδειξαν για ακόμη ένα ματς οι Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης. Όλα τα λεφτά για τον Αστέρα ο Φερνάντεθ, ο οποίος βέβαια έβγαλε και πολλά νεύρα στον αγώνα και είναι απορίας άξιον πως δεν «κιτρινίστηκε», ενώ καλό ματς έκανε και ο Βαλιέντε.

To ματς

Με διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό, να πιέσει και να ψάξει το γρήγορο γκολ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έβγαζαν όρεξη στο χορτάρι, προσπαθούσαν να παίξουν κάθετα και να «τρυπήσουν» την άμυνα του Αστέρα που έπαιζε αρκετά πίσω. Οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν τους αντιπάλους τους στο 12’ όταν ο Κάτσε έβγαλε γλυκιά σέντρα αλλά ο αφύλαχτος Κουρμπέλης δεν κατάφερε να βρει εστία με κοντινή κεφαλιά. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά μετά οι «πράσινοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με ωραίο τελείωμα του Άλτμαν, με το μισό γκολ να ανήκει στον Κουρμπέλη για την τρομερή μπαλιά του στην πλάτη της άμυνας των Αρκάδων.

Αυτό το γκολ έδειξε να ξυπνάει τους φιλοξενούμενους που επέλεξαν να αφήσουν τον παθητικό τους ρόλο και να παίξουν ποδόσφαιρο. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ανοίχτηκε και επισκέφτηκε αρκετές φορές με καλές προϋποθέσεις την περιοχή του Παναθηναϊκού. Πρώτα στο 25’ όταν ο Φερνάντεθ έκανε τραγικό γύρισμα στον αφύλαχτο Μανιά, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Καλτσάς με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να βρει εστία. Οι δύο αυτές στιγμές ταρακούνησαν τους γηπεδούχους που... συμμορφώθηκαν, πήραν ξανά τα ηνία και «έσβησαν» το ματς, πηγαίνοντας με το υπέρ τους 1-0 στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ξανά δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά πολύ γρήγορα η απόδοση του έπεσε. Οι «πράσινοι» έδειξαν ξανά συμπτώματα κούρασης, έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και λίγο έλειψε να το πληρώσουν στο 57ο λεπτό όταν ο Μανιάς έκανε τραγικό πλασέ απέναντι στον Διούδη, μετά την υπέροχη κάθετη μπαλιά του Φερνάντεθ. Το ματς είχε αρχίσει να... χάνει σε ρυθμό. Κυριαρχούσαν οι δυνατές μονομαχίες και τα πολλά λάθη, με τους δύο προπονητές να κάνουν τις κινήσεις τους από τον πάγκο θέλοντας να βοηθήσουν με την σειρά τους, τις ομάδες τους.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν αλλά δεν μπορούσαν, δεν είχαν καθαρό μυαλό στις επιλογές τους αλλά πάλευσαν να φτιάξουν την φάση που θα τους έφερνε το γκολ της ισοφάρισης. Σε αυτό βοηθούσε και στο ότι ο Παναθηναϊκός έδινε δικαιώματα με την κακή παρουσία του στο δεύτερο μέρος, με τους «πράσινους» να παίζουν με την... φωτιά ορισμένες φορές. Τα λεπτά περνούσαν, τίποτα δεν άλλαζε στο ματς και η τελευταία ευκαιρία ανήκε στην ομάδα του Δώνη στο 77ο λεπτό, με τον Μακέντα να σπαταλάει ακόμη μία κλασσική ευκαιρία, δείχνοντας πως τελευταία βρίσκεται σε ένα παρατεταμένο ντεφορμάρισμα.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης (72’ Δώνης), Κάτσε, Χατζηγιοβάνης (82’ Πούγγουρας), Άλτμαν (61’ Μουνιέ), Μπουζούκης, Μακέντα.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (74’ Τσιλιανίδης), Τριανταφυλλόπουλος, Βλάχος, Ματρικάρντι, Μπελόκ, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Καλτσάς, Φερνάντεθ (83’ Δουβίκας), Μανιάς (62’ Αραβίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση