Ο Μακέντα… ξαναχτύπησε, ο Παναθηναϊκός νίκησε και στο Αγρίνιο

Το απόλυτο σερί νικών συνεχίζεται

Τρεις ημέρες μετά το νικητήριο τέρμα που σημείωσε στο ματς του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Φεντερίκο Μακέντα… ανέλαβε δράση και στο Αγρίνιο. Σκοράροντας με… buzzer beater στο 84ο λεπτό, με ένα πολύ ωραίο τελείωμα, ο Ιταλός στράικερ ήρθε από τον πάγκο αλλά έδωσε τη νίκη στο «τριφύλλι» με 1-0 επί του Παναιτωλικού, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στον τρίτο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας!

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με εντελώς ελληνικό σχήμα, σε μια μάλλον «πειραματική» 11άδα ενώ είναι ενδεικτικό πως ο μοναδικός ξένος παίκτης τον οποίο είχε στη διάθεσή του ο Γιώργος Δώνης και χρησιμοποίησε ήταν ο Μακέντα…

Παράλληλα, θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η έκτη νίκη των «πράσινων» σε ισάριθμα επίσημα παιχνίδια της φετινή σεζόν, ενώ η εν λόγω επικράτηση στο Αγρίνιο θα μπορούσε να είχε έρθει πιο… γρήγορα, αν δεν αστοχούσε στο 20’ σε εκτέλεση πέναλτι ο Πασχάλης Στάικος.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, παρά τις «πειραματικές» 11άδες και των δύο ομάδων, αν μη το άλλο υπήρχε ρυθμός, έστω κι αν οι φάσεις ήταν λιγοστές. Ο Παναιτωλικός είχε περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, αλλά προσπάθησε ως επί το πλείστον μα «βαθιές» μπαλιές να φανεί απειλητικός, με αποτέλεσμα να μην τα καταφέρει.

Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, όταν ο Καμαρά βγήκε στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας, αλλά το πλασέ του σταμάτησε πάνω στον Κότσαρη, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Οικονόμου απομάκρυνε το σουτ του Ντίας…

Ο Παναθηναϊκός, στον αντίποδα, έπαιξε κυρίως από τα αριστερά, με τα ανεβάσματα του Οικονόμου, ενώ όσο περνούσε η ώρα ο Δώνης «επενέβη» στο ματς. Αλλάζοντας πλευρές στους Καμπετσή και Χατζηθεοδωρίδη αρχικά, ενώ στο τελευταίο 15λεπτο άλλαξε και σχηματισμό παίζοντας με 3-5-2 και τον Καμπετσή πιο κοντά στον Βέργο.

Μάλιστα, το «τριφύλλι» θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αφού στο 19’ ο Πάουλο Μάρκος απομάκρυνε τη μπάλα αλλά βρήκε τον Βέργο στην προσπάθειά του αυτή και ο διαιτητής Σκουλάς καταλόγισε την παράβαση. Όμως, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Γιαννακόπουλος έπεσε σωστά στη δεξιά γωνιά του και απέκρουσε την εκτέλεση του Στάικου!

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν εξίσου δυνατά με το πρώτο ημίχρονο κι επιχείρησαν να πιέσουν ψηλά για να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Τα κατάφεραν για περίπου ένα 15λεπτο, έχοντας την καλύτερη τους στιγμή να ανοίξουν το σκορ στο 49ο λεπτό. Όταν, από την εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Πάουλο Μάρκος, ο Κότσαρης απομάκρυνε με έξοδο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Οικονόμου έδιωξε ξανά τη μπάλα, αυτή την φορά στο σουτ του Ουίλιαν.

Από το 60’ και μετά, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά ανέλαβε και τα ηνία, φτάνοντας προοδευτικά στον ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών με τον αντίπαλό του, ενώ οι αλλαγές του Δώνη σε πρόσωπα και ειδικότερα η είσοδος των Δώνη και Μακέντα άλλαξαν οριστικά την εικόνα υπέρ της ομάδας του…

Κάπως έτσι, λοιπόν, είχαμε την διπλή… προειδοποίηση του Γιαννακόπουλου, με τα σουτ των Δώνη και Οικονόμου να περνούν άουτ, στο 69’ και το 71’, για να φτάσουμε στη φάση του 84ου λεπτού και το 0-1. Με τον Μακέντα να στέλνει τη μπάλα στο «παραθυράκι» του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννακόπουλου, μετά το πολύ ωραίο γύρισμα του Αποστολάκη, και να «σφραγίζει» τη δεύτερη διαδοχική νίκη των «πράσινων»!

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (4-2-3-1): Γιαννακόπουλος, Λιάβας (65’ Μπελεβώνης), Μαλής, Άργκους, Ρότσα (79’ Τσιγγάρας), Πάουλο Μάρκος, Λουσέρο, Μανά, Ντίας, Ουίλιαν (71’ Μοράρ), Καμαρά.

Παναθηναϊκός (3-4-3): Κότσαρης, Παντελάκης, Θεοχάρης, Πούγγουρας, Αποστολάκης, Στάικος, Τζανδάρης, Οικονόμου, Καμπετσής (68’ Μακέντα), Βέργος (74’ Εμμανουηλίδης), Χατζηθεοδωρίδης (65’ Δώνης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση