Με το μυαλό στην… καταιγίδα εξελίξεων

Φινάλε της σεζόν στην σούπερ λιγκ

Με ήττα έκλεισε ο Παναθηναϊκός τη χρονιά. Στο τελευταίο ματς της σεζόν που συνεχίστηκε ύστερα από την διακοπή της Κυριακής (στο 7’ λόγω καταιγίδας), οι πράσινοι είδαν την επίσης βαθμολογικά αδιάφορη Ξάνθη να κάνει την ανατροπή και να φεύγει με τη νίκη από τη Λεωφόρο με σκορ 2-1.

Το «Τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και άνοιξε το σκορ με πανέμορφο τέρμα του αρκετά δραστήριου Λουτσιάνο στο 11’. Η Ξάνθη απάντησε στο 44’ με κεφαλιά του Κασάδο και στο δεύτερο ημίχρονο(66’) ο Ντουρίτσκοβιτς, που πήρε την μπάλα από τον Κασάδο, έκανε την ανατροπή με ψύχραιμο πλασέ.

Θερμό χειροκρότημα στους παίκτες και αποθέωση για τον Μαρίνο Ουζουνίδη από τους οπαδούς μετά το τελευταίο σφύριγμα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Το ματς:

Με τον αγωνιστικό χώρο να είναι σε πολύ καλή κατάσταση, ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά ορεξάτος και μετέφερε εύκολα την μπάλα στην περιοχή της Ξάνθης. Η ανταμοιβή για το καλό ξεκίνημα ήρθε μόλις τέσσερα λεπτά μετά την πρώτη πάσα στο ματς. Ο Λουτσιάνο (11’) πήρε την μπάλα από τον Μυστακίδη και με φοβερό σουτ με εξωτερικό φάλτσο έστειλε την μπάλα στο δεξί παράθυρο του Γκαραβέλη. Το γρήγορο γκολ έδωσε καλό ρυθμό στο παιχνίδι και οι Ακρίτες προσπάθησαν να περάσουν στην αντεπίθεση με επιθέσεις από τα άκρα.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη παρότι είδε τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν την περιοχή της δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Το ίδιο βέβαια συνέβη και για τους παίκτες του Ράσταβατς που με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ δεν έδωσαν άλλα δικαιώματα αφού έκλειναν αποτελεσματικά τους διαδρόμους. Στο φινάλε του ημιχρόνου η Ξάνθη ανέβασε την απόδοσή της και προειδοποίησε στο 40’ με κεφαλιά του Γέντρισεκ που πέρασε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το 1-1 με τον Κασάδο να παίρνει κεφαλιά προς τα πίσω ύστερα από φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς και να στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Πολύ καλύτερος ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Πάντως παρά την ανωτερότητά τους και τις συχνές επισκέψεις τους στην περιοχή του Γκαραβέλη, οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν κλασική ευκαιρία. Η Ξάνθη έκανε τη… ζημιά κόντρα στην ροή και στο 66ο λεπτό ο Ματίας Κάστρο «άνοιξε» την άμυνα των πράσινων και ο Ντουρίτσκοβιτς με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Διούδη.

Μετά το 1-2, οι παίκτες του Ουζουνίδη έχασαν την συγκέντρωσή τους, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους και να «κλειδώσουν» το ματς. Οι πράσινοι πάντως δεν τα… παράτησαν και πάλεψαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, όμως οι αμυντικοί της Ξάνθης «καθάρισαν» τα γεμίσματα προς την περιοχή τους και έκλεισαν με νίκη τη χρονιά.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Γιοχάνσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ευαγγέλου, Κάτσε, Τζανδάρης (61’ Στάικος), Λουντ (77’ Μπουζούκης), Λουτσιάνο, Μυστακίδης, Δώνης (61’ Χατζηγιοβάνης)

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Γκαραβέλης, Σιλά, Σβάρνας, Κασάδο (79’ Μεχία), Μπαξεβανίδης (Ορφανίδης), Καμαρά, Μελιόπουλος, Φασίδης, Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο (86’ Λισγάρας), Γέντρισεκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση