Γκολ και... θέαμα, ξανά, από τον Παναθηναϊκό! (vid)

Κέρδισε 5-1 τον Απόλλων Σμύρνης, με δύο γκολ του Μακέντα

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-1 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Ολυμπιακό στάδιο, για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, προσφέροντας και ωραίο θέαμα ειδικότερα στην επανάληψη!

Ο Μακέντα με τα δύο του τέρματα στο 15’ και το 41’ έγινε ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων» στο πρωτάθλημα, ενώ ο Κουρμπέλης «καθάρισε» τη νίκη στο 58ο λεπτό, προτού ο Ινσούα κάνει… σεφτέ στα γκολ με τον Παναθηναϊκό στο 62’. Ο Σικαμπάλα πέτυχε το… γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους στο 67ο λεπτό του ματς, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιόχανσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, φτάνοντας κικ αυτός τα τέσσερα γκολ.

Στα αξιοσημείωτα και η νέα καλή εμφάνιση του Χατζηγιοβάνη, με δύο ακόμα ασίστ στο… παλμαρέ του, με το «τριφύλλι» να ανεβαίνει στην έκτη θέση της βαθμολογίας, την ώρα που η «ελαφρά ταξιαρχία» παρέμεινε στην τελευταία.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (4-3-3): Κότσαρης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα (66’ Χατζηθεοδωρίδης), Κάτσε, Κουρμπέλης (61’ Στάικος), Δώνης, Μπουζούκης, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (77’ Εμμανουηλίδης).

Απόλλων Σμύρνης (4-3-3): Χουάντερσον, Οριουέλα, Κύργιας, Τζανετόπουλος (70’ Ντούρσο), Ναδάλες, Ζοαο Πεδρο (63’ Ακόστα), Γκίνο, Κονέ, Σικαμπάλα, Ελ Χέλβε, Μπετινέλι (46’ Τριάδης).