Διπλά κερδισμένος ο Παναθηναϊκός!

Δεύτερη σερί νίκη και με καλή εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι καθάρισαν 2-0 τη Λαμία στη Λεωφόρο, αύξησαν τις ελπίδες τους για πεντάδα και θα δουλέψουν με ηρεμία για το ντέρμπι στο Φάληρο.

Νέα νίκη, δεύτερη σερί, με καλή εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό. Η Λαμία ζόρισε μόνο για ένα ημίχρονο το «Τριφύλλι», που στο δεύτερο με τέρματα των Μουνιέ και Ινσούα έφτασε στη νίκη με σκορ 2-0 στη Λεωφόρο. Κακό το πρώτο 45λεπτο στο παιχνίδι. Οι πράσινοι έψαξαν το γρήγορο γκολ, όμως η ομάδα του Τεννέ ήταν καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν και δεν επέτρεψε να βρει ρυθμό το ματς. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές ευκαιρίες και το 0-0 να διατηρείται.

Νωρίς-νωρίς στο δεύτερο μέρος άνοιξε ο δρόμος της νίκης για την ομάδα του Ουζουνίδη, που βρήκε δίχτυα στο 48ο λεπτό με ψύχραιμο σουτ του Μουνιέ. Μετά το 1-0 όλα έγιναν εύκολα για τον Παναθηναϊκό που «σφράγισε» το τρίποντο στο 64’ με όμορφο τέρμα του Ινσούα. Οι πράσινοι είχαν καλή εικόνα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει σε ακόμη μεγαλύτερη νίκη.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 30 βαθμούς και αύξησε τις ελπίδες του για πεντάδα, αφού πλησίασε στους δύο βαθμούς τον Πανιώνιο. Την επόμενη αγωνιστική οι πράσινοι παίζουν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο. «Ζόρια» για τη Λαμία, που έμεινε στους 20 βαθμούς.

Το ματς:

Δυνατά προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, όμως η Λαμία ήταν καλά οργανωμένη στην άμυνα και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ουζουνίδη να πατήσουν την περιοχή. Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό, αφού και η ομάδα της Φθιώτιδας δεν μπορούσε να πλησιάσει την εστία του Βλαχοδήμου, που είχε ρόλο θεατή. Οι πράσινοι πάντως κατάφεραν να απειλήσουν σε δύο περιπτώσεις με σουτ του Κάτσε εκτός περιοχής, με το πρώτο να βρίσκει τον Μελίσσα σε ετοιμότητα (12’) και το δεύτερο να φεύγει λίγο άουτ (19’).

Στη συνέχεια, η ομάδα του Τεννέ προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές της στο γήπεδο και να πάρει ανάσες στα μετόπισθεν. Το Τριφύλλι προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί όμως ο Δώνης στη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του αστόχησε ανενόχλητος με κεφαλιά στο 27’ μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ξεθάρρεψαν στο φινάλε του ημιχρόνου και με προσπάθειες έξω από την περιοχή επιχείρησαν να «ενοχλήσουν» τον Βλαχοδήμο, ο οποίος δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια κολλημένες στο 0-0.

Το άγχος έφυγε από τα πόδια των παικτών του Ουζουνίδη λίγο μετά την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Έπειτα από πάσα του Δώνη, ο Μουνιέ βρήκε όσο χώρο χρειαζόταν και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν αρκετά εύκολα για τον Παναθηναϊκό που δεν έχασε την συγκέντρωσή του στο ανασταλτικό κομμάτι και έχοντας υπομονή στο παιχνίδι του κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς στο 64ο λεπτό, όταν ο Ινσούα με υπέροχη ατομική ενέργεια βρήκε χώρο κι έπιασε σουτ με το εξωτερικό νικώντας τον Μελίσσα.

Μετά και από το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, η Λαμία έχασε τελείως την συγκέντρωσή της και ανοίχτηκε πολύ στο γήπεδο. Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν καλή εικόνα μεσοεπιθετικά και θα μπορούσαν να είχαν βρει κι άλλο γκολ αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με γεμίσματα να φέρουν την μπάλα στην περιοχή του Βλαχοδήμου, όμως δεν κατάφεραν να βγάλουν κάποια ευκαιρία και το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε να φεύγουν από τη Λεωφόρο με σκυμμένο το κεφάλι (2-0).

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Bλαχοδήμος, Γιοχάνσον, Ινσούα, Αυλωνίτης, Οικονόμου, Κάτσε (80’ Στάικος), Λούντ, Τζανδάρης, Μουνιέ (74’ Χατζηγιοβάνης), Άλτμαν (89’ Μπουζούκης), Δώνης

Στον πάγκο: Διούδης, Κολοβέτσιος, Ευαγγέλου, Πίσπας

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο (54’ Κουτρουμάνος), Παντελιάδης, Φράγκος (79’ Καραγιάννης), Αναστασιάδης, Μπούτνικ (55’ Άστσεριτς), Σελίμ, Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι

Στον πάγκο: Πίτκας, Καραγιάννης, Άντρονικ, Πριντέτα, Τσούκαλος

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης

Γήπεδο: Λεωφόρος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση